TK
FATCA i amerykański fiskus uderzą w polskie instytucje finansowe
Deloitte| FATCA| Ministerstwo Finansów| USA
włącz czytnik- Na przejrzenie posiadanych baz m.in. banki będą miały dwa lata. W pierwszym roku pod lupę wpadną najwięksi klienci – stwierdza Jakub Bojanowski, partner w Deloitte.
Kto za to zapłaci?
Wdrożenie FATCA w instytucjach finansowych to głównie zmiany w systemach informatycznych, a także w komunikacji z klientami. Potrzebne będą też nowe procedury i systemy. Zmiany te niestety nie będą wprowadzone za darmo.
Eksperci z Deloitte wyliczyli, że koszty wdrożenia FATCA w globalnych instytucjach finansowych mogą przekroczyć nawet 200 mln euro. Jednostkowo, największe polskie banki mogą liczyć się z kosztami wdrożeniowymi sięgającymi nawet 15 mln euro (nie licząc wpływu spółek grupy). Instytucje, które wybiorą wariant Deemed Compliant (instytucja finansowa świadomie zrzeka się obsługi klientów powiązanych z USA) zredukują koszty nawet poniżej 1 mln zł.
- Nie jest wykluczone, że część instytucji będzie chciała te koszty przerzucić na klientów – ostrzegają specjaliści z Deloitte.
Inicjatywa polskiego Ministerstwa Finansów
Do częściowego ograniczenia kosztów wdrożenia na polskim rynku regulacji FATCA może przyczynić się rząd, zawierając z USA dwustronną umowę w tej sprawie.
- Polski rząd ma wskazówki jak wesprzeć instytucje finansowe we wdrożeniu FATCA w postaci wspólnego stanowiska USA i 5 krajów unijnych (Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch i Hiszpanii – zauważa Marcin Olecki, starszy menedżer w Deloitte.
Według niego, dzięki podpisaniu umowy z FATCA możliwa byłaby likwidacja istniejących konfliktów prawnych oraz odciążenie kosztowo i operacyjnie polskich instytucji finansowych.
Warto wiedzieć: FATCA będzie dotyczyć transakcji finansowych związanych z wypłatą m.in.: dywidend, odsetek, pensji, rent, czy sprzedażą papierów wartościowych.
W większości przypadków przy saldzie na rachunku poniżej 50 tys. dolarów FATCA nie będzie miała zastosowania.
Gdzie w tym wszystkim jest klient
Analizując skutki FATCA nie sposób pominąć jej wpływu na klienta. W przypadku osób indywidualnych główne skutki będą dotyczyć tzw. US Person, obywateli USA, którzy posiadają podwójne obywatelstwo bądź zieloną kartę.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Brak art. powiąznych.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.