TK



Helsińska Fundacja Praw Człowieka prowadzi stały monitoring kryzysu konstytucyjnego

HFPC| Komisja Wenecka| Komitet Helsiński w Polsce| kryzys konstytucyjny| monitoring| Prezydent RP| ślubowanie| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o Trybunale Konstytucyjnym

włącz czytnik

21. Projekt nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

W czerwcu 2016 r. Sejm rozpoczął prace nad projektem nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Początkowo posłowie pracowali nad trzema projektami ustawy zgłoszonymi przez Prawo i Sprawiedliwości, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz projekt obywatelski przedstawiony przez Komitet Obrony Demokracji.

W połowie czerwca HFPC przedstawiła swoją opinię na temat trzech projektów. Zdaniem HFPC, tylko jeden z projektów – projekt obywatelski – ma w sobie potencjał pozwalający na poczynienie kroku naprzód na drodze do rozwiązaniu obecnego kryzysu konstytucyjnego. W istotny sposób próbuje on ograniczyć wpływ władzy wykonawczej na pozycje ustrojową Trybunału Konstytucyjnego. W odniesieniu do projektu PiS HFPC wskazała, że wprowadza on wiele rozwiązań podporządkowujących Trybunał Konstytucyjny władzy wykonawczej (więcej informacji o pierwszej opinii HFPC dostępnych jest tutaj.

Na początku lipca wnioskodawcy obywatelskiego projektu wycofali go spod obrad. W odpowiedzi na to, Marszałek Sejmu zarządził wszczęcie od nowa prac nad pozostałymi projektami ustawy o TK.

HFPC przygotowała drugą opinię prawną dotyczącą ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Zdaniem HFPC projekt ustawy przedstawiony przez rządzącą większość nie tylko może doprowadzić do paraliżu Trybunału Konstytucyjnego, ale także niweczy dorobek 27 lat polskiej transformacji ustrojowej poprzez zanegowanie zasady demokratycznego państwa prawa oraz zasad niezawisłości sędziów i niezależności sądów (więcej informacji o drugiej opinii HFPC dostępnych jest tutaj.

Sejm przyjął ten ustawę na posiedzeniu w dniu 7 lipca 2016 r.

Poprzednia 15161718 Następna

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.