TK



HFPC: Polska nie pozwala jednostkom na wnoszenie skarg na forum międzynarodowym

Adam Bodnar| Adam Ploszka| ETPC| Europejski Komitet Praw Społecznych| HFPC| Komitet Praw Dziecka ONZ| Komitet Praw Gospodarczych| Komitet Praw Osób z Niepełnosprawnościami ONZ| Międzynarodowy Pakt Praw Gospodarczych| MSZ

włącz czytnik

Sama decyzja Europejskiego Komitetu Praw Społecznych nie ma wiążącego charakteru, także w stosunku do państwa przeciwko któremu została wniesiona skarga. Stanowi ona jedynie podstawę dla uchwalenia przez Komitet Ministrów Rady Europy stosownej rezolucji lub rekomendacji.

 

Przykład z praktyki
Protokół został ratyfikowany przez szereg państw europejskich- w tym m.in. Francję co dla przykładu pozwoliło Europejskiemu Komitetowi Praw Społecznych rozpatrzeć skargę FEANSTA przeciwko Francji, i stwierdzić, że „ograniczenie bezdomności wymaga w dużej mierze stosowania środków o charakterze kryzysowym, jak i długoterminowych, w tym bezzwłocznego zaop atrzenia w schronienie oraz zapewnienia opieki nad bezdomnymi. Trzeba także podjąć środki mogące pomóc tym osobom przezwyciężyć dotychczasowe trudności i zapobiec ich powrotowi do bezdomności”
W innej sprawie - Interights przeciwko Grecji Społecznych stwierdził, że przymusowe eksmisje Romów bez zapewnienia eksmitowanym odpowiednich lokali zastępczych oraz tolerowanie przez władze greckie nieodpowiednich warunków życia Romów stanowi naruszenie art. 16 EKS - Prawa rodziny do ochrony społecznej, prawnej i ekonomicznej.

 

4. Protokół fakultatywny do Konwencji o prawach dziecka z 19 grudnia 2011 r.

Rzeczpospolita Polska jest stroną Konwencji o Prawach Dziecka14 z 20 listopada 1989 r. W tym roku, w 25. rocznicę przyjęcia Konwencji o Prawach Dziecka, ustanowiony został przez Sejm RP ogólnopolski dzień praw dziecka. Protokół fakultatywny do tej konwencji został przyjęty 19 grudnia 2011 r. Polska podpisała go 30 września 2013 r. W protokole przewidziano możliwość składania do Komitetu Praw Dziecka ONZ skarg indywidualnych (art. 5) i międzypaństwowych (art. 11). Protokół dotychczas nie został ratyfikowany.

 

Zdaniem MSZ:
„Rzeczpospolita Polska nie ratyfikowała Protokołu fakultatywnego do konwencji o prawach dziecka z 19 grudnia 2011 r., ponieważ nie została jeszcze przeprowadzona szczegółowa analiza skutków finansowych ewentualnych rozstrzygnięć, które Polska miałaby realizować. Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej prace w tym zakresie zostaną podjęte w III kwartale br. Warto odnotować, że jak dotąd protokół został ratyfikowany tylko przez 10 państw, w tym przez 3 państwa członkowskie UE (Niemcy, Hiszpania, Portugalia)”.

 

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.