TK
Krzysztof Pietraszkiewicz: O regulacjach, perspektywach, Unii Europejskiej oraz kwiatach i chwastach
Amber Gold| inflacja prawa| KNF| Krzysztof Pietraszkiewicz| NBP| parabanki| Provident| SKOK| ZBP
włącz czytnikCzy wynikają one z analizy sytuacji na rynku mieszkaniowym?
Oczywiście, bo poza restrykcyjnymi regulacjami bardzo ważne jest zachowanie klientów. Obecnie najbardziej poszukiwane są lokale mniejsze. Po drugie, w związku ze zmniejszeniem transferów transgranicznych od osób zarabiających za granicą uległa zmniejszeniu skłonność do sięgania po kredyt. Część banków przestała udzielać kredytów walutowych,
a ponieważ rata w kredytach złotowych z reguły jest większa, to wielu klientów przy obecnych regulacjach nie ma zdolności kredytowej. Mogę powiedzieć, że spodziewamy się, iż pewne zliberalizowanie może przyczynić się do ponownego wzrostu zainteresowania kredytami na cele mieszkaniowe. Jednak wobec wycofania się państwa z programu „Rodzina na swoim” ten wzrost może być nie na tyle istotny, aby osiągnąć pułap nawet z lat 2010–2011.
Finansowanie mieszkalnictwa to jeden z obszarów działania systemu bankowego. Jest jeszcze inny, bodaj ważniejszy – finansowanie rozwoju gospodarczego. Polska stoi przed ogromnymi wyzwaniami, szczególnie w obszarze najcięższych inwestycji, nie tylko w infrastrukturę, ale zwłaszcza w energetykę. Zbudowanie elektrowni atomowej to inwestycja wartości 50 mld zł. Polski system bankowy może być zbyt płytki, by temu sprostać.
Od kilku kwartałów obserwujemy systematyczny wzrost zainteresowania banków finansowaniem przedsiębiorstw. To dowód, że istotna grupa średnich i małych przedsiębiorstw szuka swoich szans rozwojowych nawet w trudnej sytuacji na rynku europejskim. Druga kwestia: trzeba pamiętać o największych przedsiębiorstwach polskich, z których część pozyskuje kredyt bankowy na rozwój z pominięciem polskiego sektora bankowego. NBP w swoich opracowaniach i statystykach opisuje rozmiary takiego finansowania. Kredyt w Polsce jest znacznie droższy niż finansowanie transgraniczne, często przez firmy-matki z krajów macierzystych, w których stopy procentowe są znacząco niższe. Mamy więc sytuację taką: banki finansują przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa oraz część większych. Duża część największych firm, związanych kooperacyjnie lub kapitałowo z zagranicą, korzysta z kredytowania transgranicznego. I gdy chodzi o realizację dużych projektów, zarówno infrastrukturalnych, jak i produkcyjnych o znaczeniu strategicznym, szczególnie w energetyce czy gazownictwie, to często polski bank występuje jako współfinansujący bądź aranżer finansowania. Polskie banki od strony kapitałowej jako pojedyncze instytucje finansowe, ze względu na normy bezpieczeństwa, nie mogłyby udźwignąć samodzielnie takiego kredytowania. Dlatego budowane są konsorcja albo grupy banków finansują poszczególne fragmenty projektów, albo wreszcie aranżowane jest finansowanie z bankami zagranicznymi, często z bankami-matkami. I dlatego szanse na finansowanie wielkich projektów są mimo wszystko wysokie i możliwe, ale przy spełnieniu pewnych warunków. Po pierwsze, programy rozwojowe muszą być jasne, po drugie, polityka monetarna i fiskalna musi być stabilna, wreszcie scena polityczna musi być przewidywalna. Trzeba bowiem pamiętać, że inwestorzy są dzisiaj szczególnie ostrożni, wszyscy jesteśmy bardziej doświadczeni i pamiętamy, co wydarzyło się kilka czy kilkanaście lat temu. Dlatego w celu zrealizowania wielkich planów infrastrukturalnych i przemysłowych niezbędne są: przewidywalna polityka gospodarcza, w tym fiskalna i monetarna, dobre otoczenie regulacyjne, bezpieczeństwo prawne obrotu gospodarczego i przyjazna atmosfera dla inwestorów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.