TK
Krzysztof Pietraszkiewicz: O regulacjach, perspektywach, Unii Europejskiej oraz kwiatach i chwastach
Amber Gold| inflacja prawa| KNF| Krzysztof Pietraszkiewicz| NBP| parabanki| Provident| SKOK| ZBP
włącz czytnikW realiach Polski niektóre warunki są spełnione, ale niektóre – nie. Inflacja prawa i niska jego jakość nie poprawiają klimatu inwestycyjnego.
Dodałbym do tego wątku, że teraz właśnie zdajemy najtrudniejszy egzamin wobec tych, którzy obserwują polską gospodarkę. Egzamin polega na tym, czy polska gospodarka i polscy politycy za nią odpowiadający potrafią uporać się z koniecznością restrukturyzacji niektórych branż. Myślę o tym, co wydarzyło się w branży budowlanej. Czy potrafimy wszyscy – właściciele firm budowlanych, inwestorzy, banki oraz regulatorzy – wyciągnąć wnioski z powstałej sytuacji. Muszą się zmienić regulacje: przepisy o zamówieniach publicznych, musi się nieco zmienić praktyka zawierania umów, muszą również ulec zmianie standardy zarządzania firmami…
…i projektami.
I projektami. Ale najpierw – firmami, które w euforii rosły, zdobywając nowe zamówienia, nie zdając sobie sprawy, że to je po prostu przerasta. Jest to także nauczka dla instytucji finansowych, nie tylko banków, lecz i firm ubezpieczeniowych, funduszy inwestycyjnych i emerytalnych. Wyciągnięcie wniosków z tej bolesnej lekcji przy poniesieniu strat – a wszyscy je ponoszą lub co najmniej nie osiągną spodziewanych korzyści – oznaczać będzie, że do kolejnej fazy rozwoju przystąpimy przygotowani i bardzo wzmocnieni. Będzie można kontynuować już zawarte kontrakty i sukcesywnie przystępować na nowych, mądrzejszych warunkach do realizacji nowej perspektywy do roku 2020.
Pod warunkiem, że nasz wielki polski interes będzie rozwijał się w miarę stabilnie, bez niebezpiecznych zawirowań.
Myślę, że finansowanie i współfinansowanie z polskich środków na poziomie 10–15% jest realne. Ale jeszcze ważniejsze jest to, by współfinansowanie było realizowane płynnie, bowiem realizacja tych wielkich, wiodących projektów rozwojowych porusza tysiące kolejnych przedsiębiorstw w kraju, organizując w sposób ekonomiczny wysiłek. Druga sprawa: stabilność i przewidywalność jest wielką zachętą dla prywatnych inwestorów krajowych i zagranicznych. Warto pamiętać, że przedsiębiorcy mają ulokowane 180 mld w polskich bankach i słabo inwestują; podobnie zachowują się inwestorzy zagraniczni, choć Polska jest uważana za jeden z bezpieczniejszych do inwestowania krajów. Powinniśmy też pamiętać, że coraz więcej polskich firm ma produkty dobrej jakości po atrakcyjnych cenach, których eksport powinniśmy wspierać.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.