TK



Michał Boni o lekcji z ACTA po roku

ACTA| Jacek Protasiewicz| Michał Boni| Ministerstwo Administracji Cyfryzacji| Parlament Europejski| Różą Thun

włącz czytnik

4. Istotą tego nowego myślenia o rządzie jest uwzględnianie potrzeb współczesnego społeczeństwa. Sprawność i efektywność państwa zależy od dobrego połączenia między inteligentnym rządem i rządzeniem, a otwartym rządem i rządzeniem. To pierwsze oznacza właściwe i zorientowane na obywateli stosowanie nowych technologii, drugie („open government”) – to większy dostęp obywateli do informacji, prawo używania i modyfikowania tych informacji, dostosowywanie ich do swoich potrzeb. Dziś obywatele chcą monitorować decyzje i rozumieć argumenty, które za nimi stoją. A także uczestniczyć w procesie decyzyjny. To zwiększa też wiedzę po stronie rządu: dzięki nowocześnie pojmowanym konsultacjom wiemy, jakie są potrzeby obywateli i poprawiamy jakość rozwiązań.
Wartość te zapisaliśmy w naszej strategii „Sprawne Państwo”. Opiera się ona na otwartości, bezpieczeństwie, sprawiedliwości, zasadzie prawa, efektywności, dostępności, spójności transparentności, ale także funkcjonalności i pomocniczości. To są kluczowe elementy dla przeformułowania idei rządu.

5. lepiej rozumiemy problem wolności – w internecie każdy może wstawiać treści, być aktywny, a na minutę wstawiamy teraz około 600 filmów na YouTube, wysyłamy 160 mln maili, i zadajemy 700 tys. zapytań wyszukiwarkom. Chcieć kontrolować internet to w pewnym sensie chcieć kontrolować każdego – dlatego nie dziwmy się, że wszelkie próby zawężania wolności w internecie spotykają się z burzliwą reakcją. Co nie znaczy, że ma być to strefa wolna od prawa. Ale że trzeba skutecznie je egzekwować w sposób biorący pod uwagę specyfikę tego medium.
Musimy więc uwzględniać prawa twórców, ale i prawa odbiorców treści to, że pojawiają się nowe mechanizmy obiegu tych treści. Musimy też szukać nowych modeli biznesowych i usuwać bariery, które ciągle są.
Trzeba nie tylko szukać mechanizmów ograniczania nieformalnej wymiany dóbr kultury, nauki, ale i poszerzać legalną ofertę i dostosować jej formy i ceny do potrzeb i możliwości odbiorców. Ważnym elementem tej dyskusji jest więc udostępnianie zasobów publicznych. Polskie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji opracowało projekt założeń do ustawy, który zachęca instytucje kultury, nauki, edukacji do otwartych modeli jako polityki zarządzania zasobami publicznymi – idea otwartości jest dobrą podstawą dla misji publicznej: zapewniania dostępności i możliwości wykorzystywania zasobów publicznych, szczególnie z pomocą technologii cyfrowych. Trwają konsultacje społeczne i publiczne projektu założeń.

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.