TK
Mniej prawa karnego w obrocie gospodarczym
efekt mrożący| Ministerstwo Sprawiedliwości| prawo gospodarcze| przeregulowanie| wolność działalności gospodarczej
włącz czytnikPrace nad ograniczeniem pozakodeksowych przepisów karnych w regulacjach dotyczących obrotu gospodarczego są obecnie na etapie opracowywania założeń stosownej ustawy. Poszczególne zapisy konstruowane są na podstawie opinii środowisk akademickich, praktyków, a także instytucji publicznych, w ramach konsultacji społecznych.
Docelowo, projekt ustawy ma być odpowiedzią na niekorzystne zjawisko przeregulowania prawa gospodarczego, a także dublowania rozwiązań prawnych przewidzianych w kodeksie karnym. Nadanie nowego brzmienia obowiązującym przepisom oraz usunięcie niektórych z nich ma zaowocować uzdrowieniem prawa gospodarczego oraz zapobiec aktualnie występującym konsekwencjom niekorzystnego ustawodawstwa. Spośród nich należy przede wszystkim wskazać na utrudnienia dla osób prowadzących działalność gospodarczą, których efektem jest niejednokrotnie niewykorzystanie całego ich potencjału gospodarczego.
Ustawa ograniczająca prawo karne w gospodarce stanowić będzie niewątpliwie odpowiedź na potrzeby przedsiębiorców, sprowadzające się do postulatu stworzenia systemu prawa gospodarczego przyjaznego i transparentnego. Projektodawcy tej ustawy wychodzą bowiem z założenia, że państwo powinno wspierać przedsiębiorców i ułatwiać im funkcjonowanie na rynku – z oczywistym poszanowaniem interesów pozostałych obywateli, którzy w relacjach biznes-konsument są podmiotami na ogół słabszymi.
Zmianami zostaną objęte pozakodeksowe przepisy karne zawarte w ustawach regulujących kwestie działalności gospodarczej. Zostaną one przeprowadzone zarówno na płaszczyźnie normy sankcjonowanej, jak i sankcjonującej. Autorzy projektu uznali za konieczne podjęcie prac nie tylko w obszarze samych kar, ale również postanowili zmodyfikować szereg zachowań oczekiwanych od podmiotów objętych działaniem przedmiotowych ustaw.
Po pierwsze: wolność gospodarcza
Dlaczego, co do zasady, prawo karne powinno mieć ograniczone zastosowanie do sfery stosunków gospodarczych? Z przygotowanej przez prof. Roberta Zawłockiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opinii na temat zasadności ograniczenia przepisów karnych dotyczących przedsiębiorców czytamy, że „prawo karne powinno rzeczywiście chronić dobra społeczne, z pełnym uwzględnieniem powszechnego poczucia sprawiedliwości”. Przepisy karne wprowadza się wtedy, gdy jest to niezbędne, a instrumenty innych gałęzi prawa (np. administracyjnego, cywilnego) są w danej sytuacji nieefektywne. Prawo karne stosuje się więc dopiero, gdy pozostałe możliwe rozwiązania nie chronią w pełni istotnych dóbr, gdyż przepisy karne umożliwiają najdalej idącą ingerencję w sferę praw i wolności jednostki.
W świetle zapisów Konstytucji RP, podstawą ustroju gospodarczego w Polsce jest społeczna gospodarka rynkowa. Nie mogłaby ona istnieć, gdyby nie gwarantowana w ustawie zasadniczej wolność gospodarcza. Należy zwrócić uwagę, że większość regulacji karnoprawnych stanowi ograniczenie tej wolności. Oczywiście, nie oznacza to, że w każdym przypadku jest to zjawisko niepożądane.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Polska jest krajem umiarkowanie wolnym w gospodarce
Żadnemu politykowi nie ufa 56% przedsiębiorców, ale najwięcej - 19% - ufa Kaliszowi
TK: zaskarżony przepis ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji jest zgodny z konstytucją
SN: sieć Auchan wykorzystywała swoich dostawców
Piechociński: co nie będzie zabronione, (znów) będzie dozwolone
Projekt założeń do nowej ustawy o działalności gospodarczej oparty na zaufaniu do obywatela
Od 2016 roku możliwe większe prawa dla przedsiębiorców
Konstytucja przedsiębiorców
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.