TK



Na wokandzie: J. Kozdroń - Egzamin z państwa prawa

asesor| dozór elektroniczny| Jerzy Kozdroń| kontradyktoryjność| Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury| Ministerstwo Sprawiedliwości| Sejm| tymczasowe aresztowanie| ustawa o prokuraturze| wymiar sprawiedliwości

włącz czytnik

Nadzoruje Pan w MS organizację egzaminów wstępnych na aplikacje i egzaminów zawodowych. Jak ocenia Pan głosy płynące z samorządów prawniczych, że szybko rosnąca liczba radców i adwokatów to dramat skutkujący pauperyzacją tych zawodów?

Zrozumiałe, że korporacje prawnicze chcą zapewnić swoim członkom możliwość zarobkowania. Jednak nie rozumiem tego umiłowania limitów, ograniczeń. Musimy pogodzić się z sytuacją, że nie wszyscy, którzy skończą aplikację radcowską czy adwokacką, zostaną w swoich zawodach. Popatrzmy na kraje wysoko rozwinięte, w których każdy, kto przeszedł weryfikację swoich umiejętności, ma prawo świadczyć pomoc prawną. I albo odniesie sukces, albo nie. Takie ryzyko wpisane jest w każdy zawód.
Ja nie mam nic przeciwko temu, by radca prawny był choćby urzędnikiem w magistracie. Postulaty, że ma być tylu radców, tylu adwokatów, że każdy ma bezpiecznie funkcjonować na swoim terenie i że nie może jeden wchodzić do ogródka drugiemu, to są postulaty wzięte z socjalizmu.

Korporacje podnoszą, że obecna nadpodaż prawników rodzi pokusę nieuczciwej konkurencji albo co najmniej nie dość rzetelnego świadczenia pomocy prawnej.

Jest dokładnie odwrotnie. To limitowanie rodzi nepotyzm, kolesiostwo, układy. Dlaczego wolność dostępu ma wykluczać troskę o standardy? Większa ilość członków samorządów prawniczych powinna oznaczać większą troskę ich władz. To właśnie zadaniem tych władz jest pilnowanie przestrzegania zasad etycznych wśród radców i adwokatów.

***

Jerzy Kozdroń jest doświadczonym prawnikiem – wymiar sprawiedliwości zna z perspektywy sędziego, pełnomocnika, a także posła, który brał udział w pracach nad polskim systemem prawa.
Urodził się w 1950 r. w Mrągowie. W 1974 r. ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i rozpoczął aplikację sądową w Sądzie Wojewódzkim w Gdańsku. W latach 1976–1978 był asesorem w Sądzie Wojewódzkim w Elblągu, zaś przez kolejne trzy lata – sędzią Sądu Rejonowego w Kwidzynie. Urzędu sędziowskiego został pozbawiony z powodu odmowy stosowania dekretu o stanie wojennym. Następnie, po nabyciu uprawnień do wykonywania zawodu radcy prawnego, prowadził obsługę prawną spółdzielni gminnych.
Po 1989 r. założył kancelarię radcowską w Kwidzynie i prowadził działalność samorządową. Od 2005 r. zasiadał w Sejmie – jako poseł V, VI i VII kadencji. Pracował w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka (jako wiceprzewodniczący), Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach. Brał udział w pracach nad nowelizacjami kodeksów karnych i cywilnych, wielokrotnie reprezentował Sejm przed Trybunałem Konstytucyjnym.
Minister Kozdroń w resorcie nadzoruje Departament Zawodów Prawniczych i Dostępu do Pomocy Prawnej oraz Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury.
Na wokandzie

Poprzednia 6789 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.