TK



Niespełnione nadzieje maturalnych reformatorów

Centralna Komisja Egzaminacyjna| egzamin maturalny| licea ogólnokształcące| Ministerstwo Edukacji Narodowej| stara matura| system edukacji

włącz czytnik

Dodatkowo każdy maturzysta może wybrać od 1 do 6 przedmiotów dodatkowych z następującego zbioru: przedmioty zdawane w części obowiązkowej /tym razem na poziomie rozszerzonym/, biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia /najczęściej wybierany przedmiot/, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język grecki i kultura antyczna, język łaciński i kultura antyczna,  język grupy etnicznej, wiedza o społeczeństwie /przedmiot bardzo popularny wśród zdających/, wiedza o tańcu. W przypadku wyboru egzaminu dodatkowego z przedmiotów nieobjętych obligatoryjnością zdawania maturzysta może wybrać poziom podstawowy bądź rozszerzony.

Warunkiem zdania matury jest uzyskanie minimum 30% możliwych do zdobycia punktów z każdego obowiązkowego egzaminu, zdawanego na poziomie podstawowym. Wyniki części „dodatkowej” nie wpływają na zaliczenie egzaminu. Część pisemną egzaminu maturzysta zdaje generalnie w szkole, którą ukończył /ma również możliwość zwrócenia się do dyrektora OKE o zdawanie przed inną komisją/. W komisjach poza swoją szkołą najczęściej zdają egzamin młodzi ludzie wybierający najmniej popularne przedmioty /np. wiedzę o tańcu/. Dla przeprowadzenia takich egzaminów powoływane są komisje o charakterze ogólnomiejskim, czy też ogólnopowiatowym. Bezpośrednio za przebieg egzaminu w danej szkole odpowiada jej dyrektor upoważniany do tego przez dyrektora odpowiedniej okręgowej komisji. Jest on przewodniczącym działającej na terenie szkoły państwowej komisji egzaminacyjnej, w skład której wchodzą powołani przez niego nauczyciele tej szkoły. Szczególną odpowiedzialność ponoszą szkolne komisje za właściwy przebieg egzaminów pisemnych. Dla zapewnienia obiektywności ich prac przyjęto warunek, iż na sali egzaminacyjnej wśród czuwających nad prawidłowym przebiegiem egzaminu nie mogą znajdować się nauczyciele – specjaliści przedmiotu egzaminacyjnego. Trzeba zaznaczyć, iż zdający nie ma prawa zadawania żadnych pytań dotyczących treści problemów egzaminacyjnych. Stąd też ogromne znaczenie ma precyzja ich sformułowań. Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych są zwolnieni z konieczności zdawania egzaminu z odpowiedniego przedmiotu, uzyskują oni automatycznie wynik 100% punktów. Z kolei uczniowie niepełnosprawni mają prawo do zdawania egzaminu w warunkach dostosowanych do ich potrzeb /m.in. w czasie wydłużonym w stosunku do ich w pełni sprawnych kolegów/.  

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.