TK



Niewidzialni wychodzą z cienia

"50+"| demografia| GUS| samorządy terytorialne| starsi| Uniwersytety Trzeciego Wieku

włącz czytnik
Niewidzialni wychodzą z cienia
Foto: sxc.hu

Prognozy GUS wskazują na znaczący przyrost udziału osób starszych w populacji Polski na przestrzeni kilku najbliższych dekad. Ich głos zaczyna być coraz to bardziej słyszalny.

Do niedawna niewidzialni, nie domagający się swoich praw oraz zaspokajania narastających i zmieniających się z wiekiem potrzeb. Polscy seniorzy wychodzą z cienia. Dziś mówi się o nich jeszcze „50 plus“, choć podobnie jak długość życia granica starości rośnie, więc i nazewnictwo tej grupy powinno wkrótce ulec zmianie. Podobnie jak zmianie ulegnie ich rola społeczno-ekonomiczna, ale i polityczna ranga.

Prognozy GUS wskazują na znaczący przyrost udziału osób starszych w populacji Polski na przestrzeni kilku najbliższych dekad. Przy równoległym procesie wyludniania Polski (szacuje się, że do 2035 roku populacja mieszkańców naszego kraju ulegnie zmniejszeniu o 2 miliony osób) ulice polskich miast i miasteczek zaludnią się, tym razem osobami siwowłosymi. I wtedy przestaną być niewidzialni.

Ich głos zaczyna być coraz to bardziej słyszalny. Głównie poprzez powstające przy jednostkach samorządowych tzw. rady ds. seniorów. Tak jest już m.in. w Sopocie, Wrocławiu czy Poznaniu. Skąd ta zmiana? To głównie efekt źle prowadzonej systemowej polityki senioralnej, a właściwie jej braku. Rzecznictwo seniorów ma takim praktykom zapobiec i upominać się o zaspokajanie potrzeb społecznych i ekonomicznych tej grupy społecznej.

Polskich seniorów postrzega się dziś jeszcze wciąż przez pryzmat niesamodzielności. Usługami skierowanymi głównie do nich są usługi opiekuńcze. A o nie wcale nie jest łatwo. Co ważne, wydłużenie długości życia oraz istotna poprawa jego jakości, a przez to i stanu zdrowia powoduje, że seniorzy wymagają dziś zupełnie innego podejścia.

Niektóre samorządy i społeczności lokalne odpowiadają na potrzeby osób starszych. Powstają centra aktywności seniora. Rośnie sieć Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Wzrasta liczba imprez kulturalnych kierowanych do starszych odbiorców. Przykładem jest weekend seniora obchodzony w różnych miastach Polski bądź Międzynarodowy Dzień Osób Starszych przypadający 1 października.

Seniorzy to także nowa grupa konsumentów wyróżniająca się specyficznymi potrzebami. Rynek zaczyna dostrzegać ich potencjał ekonomiczny. W Poznaniu od kilku lat odbywają się targi „Aktywni 50+“. Organizowane we współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Według szacunków organizatorów, w tym roku stoiska wystawiennicze odwiedziło ok. 10 tysięcy osób.

Poprzednia 123 Następna

Publicystyka

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.