TK
Pan Kazio i pułapki czysto liberalnego myślenia
bezrobocie| Eurofund| koszty utracone| Liberalizm| polityka społeczna| praca "na czarno"| praca fizyczna
włącz czytnikLiberalna polityka społeczna w polskim wydaniu stoi zatem przed nierozwiązywalnym dylematem. W pełni efektywna liberalna polityka społeczna z braku dostępnych peryferii oraz niewielkiej opłacalności nisko wykwalifikowanej pracy fizycznej musiałaby zakładać niemożliwe z prawnego punktu widzenia wstrzymanie wszelkiej pomocy i zgodę na śmierć z ubóstwa, głodu, zimna, choroby oraz akceptację eutanazji.
Prawdopodobnie niewielu liberałów chciałoby pójść tą drogą. Trudno też liczyć na powszechną akceptację społeczną dla takich rozwiązań. Z drugiej strony, pozostaje rezygnacja z fundamentalnej zasady, jaką jest przysłowiowe dawanie wędki a nie ryby. Bowiem dawanie ryby, a precyzyjniej i trzymając się metafory niewielkiej rybki każdemu, kto o nią poprosi, dziś się opłaca bardziej – w ramach istniejącego systemu zabezpieczenia społecznego i porządku prawnego – niż całkowite pozbawienie ryb osoby, która nie chce niczego złowić.
Niezależnie jednak od tych dylematów, warto by politycy społeczni wzięli się za liczenie kosztów i korzyści planowanej polityki społecznej z uwzględnieniem kosztów alternatywnych oraz świadomością, że część efektów społecznych da się w obliczeniach zmonetyzować, a granicą efektywności działań są prawa człowieka. To zaś moim zdaniem dyskwalifikuje klasycznie rozumianą liberalną politykę społeczną i zostawia jedynie pole do dyskusji nad wykorzystaniem liberalnego myślenia w ekonomizacji polityki społecznej.
*dr Paweł Kubicki – socjolog i ekonomista, adiunkt w Szkole Głównej Handlowej
Poprzednia 123 Następna
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.