TK



Pieniądze z fotoradarów pójdą na łatanie dróg

fotoradar| Inspekcja Transportu Drogowego| jednostki samorządu terytorialnego| Krajowy Fundusz Drogowy| przekroczenie prędkości| Zbigniew Rynasiewicz

włącz czytnik
Pieniądze z fotoradarów pójdą na łatanie dróg

W Polsce przypada 16 fotoradarów na milion  mieszkańców, w Anglii jest ich 38 na milion, we Francji 40, w Holandii 54.  W 2013 r. kwota wpływów z fotoradarów, wyniesie w Polsce około 70 mln zł - informuje min. Zbigniew Rynasiewicz.

W Sejmie dobiegają końca prace nad zmianami przepisów o fotoradarach. W projekcie ustawy o drogach publicznych przewidziano, że środki uzyskane z grzywien nałożonych przez Inspekcję Transportu Drogowego za naruszenia przepisów ruchu drogowego ujawnione za pomocą urządzeń rejestrujących będą przekazywane nie do budżetu państwa, lecz na rachunek Krajowego Funduszu Drogowego, z przeznaczeniem na poprawę stanu infrastruktury drogowej.

Ministerstwo popiera zmiany

W opinii sekretarza Stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Zbigniewa Rynasiewicza  system funkcjonowania fotoradarów w Polsce należy uporządkować i to jest proces, gdyż sytuacja na polskich drogach się zmienia i wymaga innego usytuowania fotoradarów. Zdaniem min. Rynasiewicza zmieniać trzeba też cały system i sposób karania związany z przekraczaniem prędkości, bo fotoradary przede wszystkim mają za cel pomiar prędkości. Ustawa, która w ostatecznym kształcie określiła taki sposób funkcjonowania fotoradarów, pochodzi z roku 2011.

- Dla mnie oczywiste jest to, że po dwóch latach funkcjonowania przepisów są pewne elementy, które należy udoskonalić - dodał min. Rynasiewicz. -  To się wiąże z każdym poziomem, również samorządowym - Chodzi o to, co dalej na przykład z fotoradarami, które mają samorządy. Ministerstwo wspólnie z zainteresowanymi posłami pracuje nad rozwiązaniem, które bierze pod uwagę sugestie posłów. Chcemy, żeby to było opracowanie kompleksowe. Projekt będzie miał na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach.

Przeznaczenie środków z fotoradarów

- Jeżeli chodzi o zapisy budżetowe dotyczące wysokości przewidywanych środków z tytułu kar za przekroczenie prędkości, które w jakiś sposób będą wymierzane za sprawą fotoradarów, to na przyszłość przewidujemy kwotę 0 zł - poinformował min. Rynasiewicz. -  Dlatego, że akceptujemy propozycję zawartą w sprawozdaniu komisji sejmowej, że pieniądze, zgodnie z wyliczeniami - około 70 mln, pozostaną w Krajowym Funduszu Drogowym, a nie w budżecie. A więc nie ma problemu, że chcemy tymi pieniędzmi łatać dziurę budżetową - ponieważ te pieniądze będą w KFD. Zapis projektu ustawy mówi o ich przeznaczaniu na poprawę stanu bezpieczeństwa na polskich drogach.

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.