TK



Polski Parlament postąpił zgodnie z Traktatem z Lizbony

art. 90 Konstytucji| Edmund Wittbrodt| Parlament Europejski| traktat lizboński| Unia Europejska

włącz czytnik

- Jakie regulacje unijne będą wymagały zastosowania art. 90 Konstytucji przy podejmowaniu decyzji przez parlament ?

Zgody 2/3 większości parlamentarnej będzie wymagało przekazywanie nowych, istotnych kompetencji, np. w sprawie wejścia do strefy euro. Przyjęcie wspólnej waluty leży w interesie Polski, powinniśmy możliwie jak najprędzej podjąć tę decyzję. To oczywiste, że musimy spełnić odpowiednie kryteria. Jeśli zdecydowaliśmy o przystąpieniu do UE, to przyjęcie wspólnej waluty jest naturalną konsekwencją. Pogłębia to integrację, a w przyszłości Polska należeć będzie do grupy państw mających istotny wpływ na funkcjonowanie Unii Europejskiej. Coraz wyraźniej widać, że wspólna waluta daje większe szanse na współdecydowanie o sprawach Unii. Nie powinniśmy się też obawiać uporządkowania i dyscyplinowania kwestii finansowych. W Polsce mamy regulacje ograniczające wydatki budżetowe, są one przestrzegane. W znacznie gorszej sytuacji są inne kraje unijne, którym bardzo trudno wprowadzić ograniczenia. Bez tego unia walutowa traci sens. Podstawowa zasada solidarności w UE powinna iść w parze z odpowiedzialnością. Czasami tę odpowiedzialność trzeba wymusić, bo leży to w interesie państw zdyscyplinowanych. Bez przyjęcia wspólnej waluty coraz trudniej będzie Polsce uczestniczyć w procesie podejmowania najważniejszych decyzji.

- Jakimi sprawami będzie się zajmować Komisja w najbliższym czasie?   

Obecnie Komisja zajmuje się najważniejszymi dla UE  kwestiami, którymi są wieloletnie ramy finansowe 2014-2020 czy też strategia „Europa 2020”. Strategia ma zapewnić Unii wyjście z kryzysu, rozwój i przygotowanie gospodarki na wyzwania następnego dziesięciolecia. Budżet powinien się skoncentrować na zapewnieniu zrównoważonego rozwoju powiązanego z polityką spójności, edukacji badań i innowacji, czy też ważną dla Polski wspólną polityką rolną. Senacka Komisja będzie monitorować realizację celów tej strategii, których zadania wpisane zostały do Krajowego Programu Reform. Zależy nam na tym, aby  „Europa 2020” nie podzieliła losów Strategii Lizbońskiej 2010, która poniosła fiasko. Polski rząd wprowadza rozwiązania zgodnie z przyjętym programem, ale niektóre z przyjętych celów uważam za zbyt mało ambitne. Jednakże rozumiem, że muszą  być uwzględnione nasze możliwości, aby zamierzenia były realne.
Dział Prasowy Kancelarii Senatu

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.