TK



Prezes TK prof. Andrzej Rzepliński na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów NSA

NSA| orzecznictwo NSA| Roman Hauser| sądownictwo administracyjne| Trybunał Konstytucyjny

włącz czytnik

Trybunał dostrzega wysoką jakość pytań prawnych przedstawionych w ubiegłym roku przez sądy administracyjne. W uzasadnieniach postanowień o przedstawieniu pytania prawnego często odnajdujemy stanowisko wskazujące, dlaczego zdaniem sądu wykładnia prokonstytucyjna nie jest wystarczająca dla usunięcia wątpliwości. W 2012 r. Trybunał jedynie dwukrotnie wydał postanowienia o umorzeniu postępowania zainicjowanego przez sądy administracyjne. Podstawą umorzenia była zresztą zbędność orzekania, wynikająca stąd, że niekonstytucyjność kwestionowanych przepisów została przez Trybunał przesądzona w wyroku, zapadłym zanim Trybunał rozpoznał pytanie[12].

Odnosząc się do tego, co podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK powiedział Pan Prezes Hauser, chcę zapewnić, że zauważamy także i to, że pytania kierowane są przez sądy administracyjne coraz rzadziej. W 2012 r. wpłynęło ich 8. Dla porównania w roku 2011 było ich 11, zaś w roku 2010 – 13. W każdej z tych ośmiu spraw poruszony był istotny problem konstytucyjny. Duże znaczenie mają miały sprawa ochrony małżeństwa (w związku z wątpliwością NSA co do konstytucyjności możliwości przyznania numerów identyfikacyjnych obu małżonkom prowadzącym odrębne gospodarstwa rolne – w sytuacji istnienia ustroju rozdzielności majątkowej[13]) oraz sprawa ochrony rodziny (w związku z wątpliwościami WSA w Poznaniu co do konstytucyjności ograniczenia kręgu podmiotów uprawnionych do skorzystania z rządowego programu wspierania osób pobierających świadczenia pielęgnacyjne[14]). Trybunał, w pełnym składzie, rozpozna pytanie prawne NSA odnoszące się do przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej, rozumianych w ten sposób, że kwalifikują jako informacje publiczne dane wykorzystywane przez Prezydenta w procesie związanym z podejmowaniem decyzji w przedmiocie podpisania ustawy[15]. Przedstawiony został Trybunałowi również problem stosowania – na podstawie ustawy o grach hazardowych – wobec tej samej osoby i za ten sam czyn administracyjnej kary pieniężnej oraz kary za przestępstwo skarbowe[16].

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.