TK
R.Mamątow: Opozycjoniści z czasów PRL i osoby represjonowane w petycjach upominają się o swoje prawa
Fundusz Ubezpieczeń Społecznych| opozycja antykomunistyczna| opozycja demokratyczna| osoby represjonowane| PRL| Robert Mamątow| Senat RP| skarb państwa| ustawa o emeryturach i rentach
włącz czytnik- Inna ustawa, której był Pan sprawozdawcą to nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dotyczy także osób represjonowanych.
- Ta nowela też powstała na bazie petycji i przewiduje, że okresy niewykonywania pracy w latach 1956 – 1989, na skutek doznawania represji politycznych, zaliczone zostaną do kategorii okresów składkowych przy obliczaniu prawa do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia rentowego i emerytalnego. Przed tą nowelą okresy niewykonywania –pracy z powodu represji liczone były jako okresy nieskładkowe i zaliczane w wymiarze do 5 lat. Warto podkreślić, że, jako reprezentant partii opozycyjnej w parlamencie prowadziłem projekt tej ustawy przez całą ścieżkę legislacyjną - aż do jej uchwalenia. Uważam to za osobisty sukces. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji uznała za zasadne podjęcie działań ustawodawczych w tej materii, podzielając przekonanie autora petycji o potrzebie uhonorowania działaczy opozycji demokratycznej, wobec których w czasach PRL stosowano represje polityczne uniemożliwiające im zatrudnienie. Autor petycji postulował, by okres pozostawania bez pracy na skutek represji w latach 1981–1989 traktowany był jako okres składkowy. Senatorowie zaproponowali, by okres ten obejmował lata 1956 -1989. Warto podkreślić, że ta nowelizacja nie dała opozycjonistom dodatkowych świadczeń, nie była nagrodą. Można powiedzieć, że była spełnieniem konstytucyjnego wymogu sprawiedliwości społecznej. Represje przybierały bowiem różną formę. Obejmowały nie tylko zwolnienie z pracy, ale osoba zwolniona często dostawała tzw. wilczy bilet, który uniemożliwiał zatrudnienie. Mam nadzieję, że dzięki tej ustawie osoby dziś starsze i schorowane mogły ustalić prawo do emerytury, a te które pobierają już świadczenia emerytalne - podnieść ich wysokość. Kolejny projekt, którego byłem sprawozdawcą, dotyczył objęcia uprawnieniami do świadczeń pieniężnych z ustawy o kombatantach żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnionych, w latach 1949 – 1959, z przyczyn politycznych w kopalniach węgla, kamieniołomach lub zakładach rud uranu.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Brak art. powiąznych.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.