TK



Rośnie ruch przeciw narkotykowej inkwizycji

dekryminalizacja| Europa| FBI| kara śmierci| Komisja Globalna ds. Polityki Narkotykowej| narkotyki| prawo antynarkotykowe| Richard Nixon| UNODC| USA

włącz czytnik

Komisja postuluje odejście od nieskutecznej polityki karzącego wymuszania i przejście do sprawdzonych interwencji społecznych i zdrowotnych. W praktyce chodzi o przesunięcie środków z wszechogarniającej represji na przeciwdziałanie degradacji społecznej narkomanów i na badania nad lekami na AIDS/HIV, żółtaczkę czy skutki przedawkowania, a także o na skoncentrowaniu sił na walce z najgroźniejszymi formami przestępczości narkotykowej, korupcją i praniem pieniędzy.

Mocno stawiany jest postulat bezwzględnego zaprzestania karania , a już szczególnie zamykania ludzi za zażywanie i posiadanie narkotyków. Członkowie Komisji sądzą, że trzeba zapewnić całej ludzkości nieskrępowany dostęp do leków przeciwbólowych na bazie tzw. opiatów, czyli pochodnych opium (np. morfina). Uczestnicy najniższych szczebli biznesu narkotykowego (farmerzy, kurierzy itp.) nie powinni być pozbawiani wolności, bo w celi więziennej nie rozwiążą swych problemów z brakiem innej pracy, czy w ogóle środków do życia. Władze zapomnieć powinny o tym co nierealne, czyli o wyrugowaniu rynku narkotykowego, a skupić się na działaniach punktowych zmierzających do istotnych postępów w likwidowaniu przemocy i zamętu na tle narkotykowym.

Jeśli świat bez narkotyków jest niemożliwy, to pragmatyzm dyktuje cel w postaci kontroli ich używania. Komisja Globalnej ds. Polityki Narkotykowej zaleca, aby rządy nie ograniczały się do legalizowania konopi, liści koki, czy niektórych syntetyków z grupy tzw. NDS (Novel Psychoactive Substances), lecz starały się iść dalej korzystając z doświadczeń ze zwalczaniem alkoholizmu i nikotynizmu. Przykładem, co można osiągnąć w ten sposób może być coraz szersza i skuteczniejsza „moda” na niepalenie tytoniu.

Wojna z narkotykami przynosi więcej szkód niż pożytku. Słowa-klucze dla świadomych klęski dotychczasowej polityki kija i pałki to dekryminalizacja i regulowanie obszaru twardych narkotyków. Komisja wyraża nadzieję, że przełomowa dla całkowitej reformy podejścia w tym właśnie duchu może być zaplanowana na 2016 r. tzw. sesja UNGASS, czyli Specjalna Sesja Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych poświęcona narkotykom.

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.