TK



Rośnie ruch przeciw narkotykowej inkwizycji

dekryminalizacja| Europa| FBI| kara śmierci| Komisja Globalna ds. Polityki Narkotykowej| narkotyki| prawo antynarkotykowe| Richard Nixon| UNODC| USA

włącz czytnik

Aż 33 państwa świata karzą przestępstwa narkotykowe śmiercią. Według organizacji obrony praw człowieka, na szafocie staje za to co roku ok. 1000 winowajców. Osób więzionych za obrót, a zwłaszcza używanie narkotyków są miliony. FBI podaje, że w samych tylko Stanach Zjednoczonych aresztowano w 2012 r. za narkotyki ponad 1,5 mln osób, w tym 660 tys. za posiadanie marihuany. W tym samym roku aresztowań za gwałtowne czyny kryminalne było w USA 520 tys.

Ograniczanie dostępu do dóbr pożądanych to najskuteczniejszy katalizator czarnego rynku, przemocy i wreszcie zbrodni. United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC) twierdzi, że globalny rynek narkotykowy wart jest setki miliardów dolarów rocznie. Ostatni całościowy szacunek tego biura pochodzi z 2005 r. Narkotyki liczone po cenie produkcji miały tego roku wartość 13 mld dolarów, ale w hurcie kosztowały w skali globalnej już 94 mld dolarów, zaś sprzedaż po cenach rynkowych mogła przynieść 332 mld dolarów. Niektóre narkotyki klasyczne wprawdzie tanieją, ale pojawiają się syntetyki z laboratoriów chemicznych i rośnie jednocześnie liczba zażywających: z 203 mln osób w skali globalnej w 2008 r. do 243 mln w 2012 r. Zapewne, bliska jest więc prawdy ocena, że światowy rynek detaliczny na narkotyki wart jest rocznie mniej więcej tyle ile cały produkt krajowy brutto (PKB) Polski.

Na biznesowy urok narkotyków składa się przede wszystkim rosnący i nie znający kompromisu popyt, ale także prostota produkcji i niesamowicie wysokie wartości jednostkowe towaru. Obrazuje to prosty szacunek. UNODC sądzi, że światowa konsumpcja heroiny wyniosła w 2008 r. jakieś 340 ton. Do przewozu takiej ilości starczyłoby kilkadziesiąt ciężarówek. Przychody ze sprzedaży tej ilości wynieść miały w skali roku ok. 55 mld dolarów, czyli jedna tona kosztowała wtedy w detalu jakieś 160 mln dolarów. Wytwarzanie heroiny jest równie „skomplikowane” jak produkcja cukru, tyle że po to aby uzyskać na cukrze tyle przychodu, ile na heroinie, to przy dzisiejszej cenie giełdowej ok. 430 dol./t trzeba by go sprzedać jakieś 130 mln ton, tj. niemal całą globalną produkcję wynoszącą obecnie ok. 165 mln ton.

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.