TK



Sąd Trybunału Sprawiedliwości UE ma nowy regulamin

CCBE| Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej| Komisja UE| OHIM| Parlament Europejski| Sąd do spraw Służby Publicznej| Trybunał Sprawiedliwości UE

włącz czytnik

Dokonano również racjonalizacji niektórych rozwiązań: zniesiono ciążący na adwokacie lub radcy prawnym reprezentującym osobę prawną prawa prywatnego obowiązek przedstawienia dowodu, że jego pełnomocnictwo zostało udzielone przez osobę do tego uprawnioną, odstąpiono od poczty elektronicznej jako sposobu składania pism procesowych (aby uniknąć niektórych regularnie napotykanych trudności i wspierać korzystanie z aplikacji e-Curia).

Wreszcie, z formalnego punktu widzenia, poprawiono czytelność regulaminu dzięki wprowadzeniu definicji głównych używanych w nim pojęć, przekształceniu całości aktu i opatrzeniu każdego artykułu tytułem.

Akty wykonawcze

Na podstawie regulaminu postępowania Sąd przyjął szereg aktów, które wejdą w życie również w dniu 1 lipca 2015 r.

Zgodnie z art. 224 nowego regulaminu postępowania, praktyczne przepisy wykonawcze do regulaminu postępowania przed Sądem zostały przez niego przyjęte w dniu 20 maja 2015 r., po konsultacji z państwami członkowskimi, Radą, Komisją, Parlamentem, OHIM (Urząd Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego) i CCBE (Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy). Przepisy te,  które uchylają i zastępują instrukcje dla sekretarza z dnia 5 lipca 2007 r.4 i praktyczne instrukcje dla stron w postępowaniach przed Sądem z dnia 24 stycznia 2012 r.5, wyjaśniają, uściślają i uzupełniają niektóre przepisy regulaminu postępowania. Ich celem jest w szczególności udzielenie przedstawicielom stron wskazówek w przedmiocie redagowania i składania pism procesowych i materiałów oraz umożliwienie im uwzględnienia elementów, jakie sąd musi wziąć pod uwagę. Należy zauważyć, że przepisy dotyczące dostępu podmiotów trzecich do akt, utajnienia tożsamości i pominięcia danych względem opinii publicznej, obecnie zawarte w praktycznych instrukcjach dla stron, nie zostały umieszczone w praktycznych przepisach wykonawczych, lecz zostały wprowadzone do nowego regulaminu postępowania. W podobny sposób wzmocniono znaczenie ograniczenia długości pism procesowych postępowania przepisu zawartego obecnie w praktycznych instrukcjach dla stron. Zasady stosowania tego przepisu oraz konsekwencje jego powtarzającego się nieprzestrzegania zostały opisane w praktycznych przepisach wykonawczych.

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.