TK



Sądy okiem Kowalskiego

Fundacja Court Watch Polska| jawność| kultura osobista| prawo do rzetelnego procesu| sąd| wokanda| wymiar sprawiedliwości| wyłączenie jawności

włącz czytnik

Podkreślić należy, że sędziowie częściej wyjaśniają przyczyny opóźnień lub przepraszają za nie niż zaobserwowano to w poprzednim cyklu monitoringu (16 proc. spraw w 2011 r., 22 proc. – w tym roku). Najbardziej pozytywne zmiany w tym względzie odnotowano w sądach o największej liczbie obserwacji, głównie w Olsztynie i Krakowie.

Jeśli chodzi o sposób traktowania uczestników rozpraw, autorzy raportu podkreślają, że – podobnie jak w poprzednich latach – doświadczenie obserwatorów wynoszone z sal rozpraw jest w tym zakresie bardzo dobre lub dobre. Istnieją jednak przypadki zachowań zdecydowanie niekulturalnych i nader emocjonalnych. Ku zaskoczeniu autorów raportu, kolejny rok z rzędu potwierdziło się, że stosunkowo większej liczby niewłaściwych zachowań obserwatorzy doświadczyli w sądach okręgowych niż w rejonowych.

Oto przykładowe wypowiedzi, jakie sędziowie kierowali do uczestników postępowań: Jak ma pani problemy to trzeba wziąć relanium, bo zachowuje się pani jak małpa w cyrku (Sąd Rejonowy w Busku‐Zdroju), Dla mnie to jest chore, proszę pani. Mówię to jako osoba prywatna (Sąd Rejonowy w Olsztynie), Według mnie pan dawno powinien siedzieć w więzieniu; Pan jest oszustem. Oszukał pan swojego chlebodawcę, a w tym kraju trudno jest o pracę; Co pan zrobił z pieniędzmi, które pan ukradł? Nie zatrudniłbym pana nawet na najniższym stanowisku (Sąd Okręgowy w Olsztynie), Pani leczy się od pięciu lat, więc to wszystko, co Pani mówi, to i tak trzeba dzielić przez trzy (Sąd Rejonowy dla Krakowa Podgórza).

Na szczęście, skala tego typu zjawisk nie jest duża. Największą odnotowano w Sądzie Rejonowym w Białymstoku i Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ (po 10 proc. przypadków na 29 obserwowanych spraw w obu sądach), Sądzie Okręgowym w Gdańsku (9 proc. przypadków na 46 spraw), Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza, Sądzie Okręgowym w Olsztynie, Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia oraz Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe (po 8 proc. przypadków na, odpowiednio, 153, 313, 51 i 26 obserwowanych spraw).

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.