TK



Sen. Grzyb: Prawo będzie chronić gwary i dialekty

Andrzej Grzyb| Andrzej Markowski| dialektologia| dialekty| dziedzictwo niematerialne| gwary| język kaszubski| Kociewie| Rada Języka Polskiego| ustawa o języku polskim

włącz czytnik

- Kiedyś wręcz sekowano osoby mówiące z charakterystycznym wschodnim zaśpiewem, a przecież w przeszłości wszyscy tak mówili. Teraz się uważa, że jest to akcent regionalny.

- To nasze bogactwo, nawet ten zaśpiew regionalny, który jest już dzisiaj historyczny. Lwowski czy wileński akcent to jest wartość dodana, szkoda, że zanikająca. Nie trzeba się gwar wstydzić, ani się przed akcentem, składnią czy zasobem słów gwarowych bronić. Na szczęście w języku, jak w naturze, co jest silne, żywotne, twórcze, to przetrwa, nawet umyślnie zepchnięte do enklawy, przetrwa.

- Co teraz będzie się działo z projektem?

- Powinniśmy rozumnie, bez emocji, wprowadzić odpowiednie zapisy do odpowiednich ustaw. Nasz projekt jest we wstępnej obróbce legislacyjnej. Musi się on bowiem przerodzić w inicjatywę ustawodawczą senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu bądź grupy senatorów. Będziemy starali się zdążyć i przedstawić taką senacką inicjatywę, a do zakończenia kadencji jest jeszcze trochę czasu. Musimy się śpieszyć. Jeśli nie zdążymy, to zostawimy naszym następcom przygotowany projekt, nad którym będą mogli pracować w następnej kadencji. Regionaliści oczekują takich uregulowań. Do tej pory ogólnikowe zapisy prawne w tej kwestii są realizowane – lepiej lub gorzej. Zmiany, które proponujemy, ogólne możliwości zamienią w szczególne obowiązki. Obecnie tak naprawdę o gwary dbają samorządy i ludzie skupieni w różnych towarzystwach regionalnych. Szkoda, że nie mają należytego wsparcia z zewnątrz, z właściwych ministerstw, a środki własne samorządów czy towarzystw bywają niestety skromne. Niech to uregulowanie ustawowe będzie dla samorządów, regionalistów i organizacji pozarządowych spodziewanym, realnym wsparciem. Regionaliści słusznie dążą do rewitalizacji gwar, ich pełniejszego poznania i popularyzacji. Wiedza o zróżnicowaniu dialektalnym Polski jest ważną częścią wiedzy humanistycznej, niezrozumiałym zaniedbaniem jest więc rezygnacja z przedmiotu – dialektologia na uniwersyteckich studiach polonistycznych oraz rezygnacja ze ścieżki międzyprzedmiotowej – edukacja regionalna w szkolnictwie. Powstała pilna potrzeba większego instytucjonalnego wsparcia (też finansowego) dla cennych inicjatyw środowiska badaczy, animatorów kultury, nauczycieli, wydawców… Jestem przekonany, że nowelizacja ustawy o języku polskim jest oczekiwana i konieczna.
Senat.gov.pl

Poprzednia 1234 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.