TK



Senator J.Sepioł: Senat chce wesprzeć samorządy w trudnej sytuacji

dochody jednostek samorządu terytorialnego| finanse samorządowe| Janusz Sepioł| Senat| ustawa o finansach publicznych| wskaźnik dopuszczalnego zadłużenia

włącz czytnik

- A  jakie są w tej materii doświadczenia zagraniczne ?

- Nie ma żadnych doświadczeń, z których moglibyśmy bezpośrednio skorzystać. Ani wzorców postępowania, bo żaden unijny kraj nie wydawał tylu pieniędzy europejskich za pośrednictwem regionów co Polska. W mojej ocenie samorządy są już jednak na granicy finansowych możliwości, natomiast  Polska  potrzebuje jeszcze wielu, wielkich przedsięwzięć, które musi współfinansować budżet państwa.
Same samorządy wprawdzie optują za zwiększeniem ich dochodów. Proponują projekt ustawy o dochodach samorządów podnoszący ich udziały w podatkach PIT, CIT i VAT. Moim zdaniem są to irracjonalne pomysły. Myślę, że samorządowcy powinni raczej poszukać oszczędności. Patrzę ze zdumieniem jak w wielu samorządowych urzędach rośnie zatrudnienie. To jest prawdziwa eksplozja zatrudnienia. Wprawdzie samorządy dostały nowe zadania i mogą rosnąć, ale nie puchnąć. 

- Czy w związku z sytuacją finansową samorządów senacka komisja samorządu planuje podjęcie inicjatywy legislacyjnej?

- Rozważamy podjęcie inicjatywy dotyczącej ustawy o finansach publicznych. Chodzi o pewną zmianę techniczną w sposobie wyliczania nadwyżki operacyjnej. Zmiana niektórych parametrów pozwoliłaby zmniejszyć liczbę samorządów, które nie będą w stanie, pod rządami nowej ustawy, same uchwalić budżetów. Jeżeli jakaś gmina nie będzie miała nadwyżki operacyjnej, a nawet ten bilans będzie ujemny taki samorząd nie może sam uchwalić budżetu i robi to za niego Regionalna Izba Obrachunkowa. Gdybyśmy inaczej ustawili niektóre wskaźniki ten problem nie dotyczyłby 600 tylko 150 samorządów. Trzeba się jednak zastanowić czy taka nowelizacja nie wypaczy sensu ustawy. Konsekwencje byłyby daleko idące. Regionalne Izby Obrachunkowe popierają nas i zachęcają do podjęcia tej inicjatywy.

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.