TK
Stan środowiska Europy 2015 – trochę sukcesów, więcej wyzwań
degradacja| EIONET| ekologia| ekosystem| Europejska Agencja Środowiska| Komisja Europejska| ochrona środowiska| odpady| zanieczyszczenie środowiska| zrównoważony rozwój
włącz czytnikEuropejska Agencja Środowiska (EEA) przedstawiła w swoim flagowym wydawnictwie „Środowisko Europy 2015” stan i prognozy środowiska, w którym żyją mieszkańcy Starego Kontynentu. Z treści raportu wynika, że sukcesy są, ale wyzwań, którym trzeba sprostać, żeby przyszłe pokolenia Europejczyków żyły w ekologicznym komforcie, jest znacznie więcej.
EEA chwali się, że polityka ochrony środowiska UE przyniosła ograniczenie zanieczyszczenia środowiska, m.in poprawę jakości wód i powietrza. Autorzy raportu przyznają, że degradacja ekosystemów, utrata różnorodności biologicznej, negatywny wpływ zanieczyszczeń na zdrowie człowieka, presja systemów konsumpcji i produkcji są wciąż bardzo duże i stanowią dla Europejczyków wyzwaniem do dalszych, intensywnych działań. W dalszym ciągu szkody wyrządzane w systemach naturalnych, stanowiących podstawę dobrobytu i bytu są bardzo duże.
Krzyczcie liczby!
Następuje dalsze niszczenie różnorodności biologicznej. Niezadowalający jest stan 60% gatunków chronionych i 77% typów siedlisk przyrodniczych. Europa nie realizuje działań pozwalających na osiągnięcie strategicznego celu na 2020 rok: powstrzymania utraty różnorodności biologicznej. Przełowienie w Atlantyku i Bałtyku zmalało, ale na Morzu Śródziemnym w 2014 roku aż 91% łowisk było przełowionych.
W 2012 r. mniej niż 6% obszarów uprawnych w Europie było wykorzystywanych do celów rolnictwa ekologicznego. Przewiduje się, że zmiana klimatu przyczyni się do zwiększenia presji i oddziaływań na środowisko, a podstawowe czynniki sprawcze powodujące utratę różnorodności biologicznej będą się utrzymywać.
Poprawiło się gospodarowanie odpadami; zmalała ilość wytwarzanych odpadów i odpadów kierowanych na składowiska. W latach 2004 -2012 poziom recyklingu wzrósł w 21 państwach, a udział odpadów składowanych, w ogólnej masie odpadów zmniejszył się w 27 z 31 państw. W krajach EEA średni poziom recyklingu wyniósł 29% w 2012 r., w porównaniu z 22% w 2004 r.
Od 1990 r. emisja gazów cieplarnianych zmniejszyła się o 19%, mimo że produkcja gospodarcza wzrosła o 45%. W mniejszym stopniu wykorzystywane są paliwa kopalne, a emisje niektórych zanieczyszczeń transportu i przemysłu również uległy zmniejszeniu.
Poprawiła się też jakość wody pitnej i w kąpieliskach. Zanieczyszczenie powietrza i zagrożenie hałasem nadal wywierają poważny wpływ na zdrowie w miastach. W 2011 r. przyczyną około 430 000 przedwczesnych zgonów w UE był pył zawieszony, a ekspozycja na hałas przyczynia się co roku do co najmniej 10 000 przedwczesnych zgonów z powodu chorób serca. Stosowanie substancji chemicznych, w szczególności w produktach konsumpcyjnych, powoduje zauważalny wzrost występowania chorób i zaburzeń endokrynologicznych u ludzi. Przewidywana poprawa jakości powietrza nie wystarczy, aby zapobiec istniejącym zagrożeniom, a skutki zmian klimatu prawdopodobnie ulegną nasileniu.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.