Świat



Trybunał Sprawiedliwości UE karze za niewykonanie wyroków

Dyrektywa w sprawie odpadów| Grecja| podwójne uchybienie| rekultywacja| składowisko odpadów| Szwcja| Trybunał Sprawiedliwości UE| Włochy

włącz czytnik
Trybunał Sprawiedliwości UE karze za niewykonanie wyroków

W ostatnich dniach TS UE nałoży l kary pieniężne na rządy Grecji, Włoch i Szwecji, które nie wykonały wyroków, dotyczących dyrektywy o gospodarce odpadami (Włochy i Grecja) oraz dyrektywy dotyczącej zintegrowanego zapobiegania zanieczyszczeniom i ich kontroli (Szwecja). Poniżej szczegóły wyroku w „sprawie greckiej”.

Na Grecję została nałożona kara pieniężna z powodu niewykonania wyroku Trybunału z 2005 r., w którym stwierdzono, że państwo to uchybiło zobowiązaniom wynikającym z dyrektywy w sprawie odpadów. Oprócz ryczałtu w wysokości 10 mln EUR, Trybunał nałożył na Grecję, do czasu pełnego wykonania wyroku z 2005 r., okresową karę pieniężną, której rzeczywista kwota będzie uzależniona od postępów poczynionych przez to państwo - jednak w przypadku braku takich postępów, kara ta wyniesie ponad 14 mln EUR za każde pół roku zwłoki.

Dyrektywa w sprawie odpadów1 zobowiązuje państwa członkowskie do zapewnienia, że odpady są odzyskiwane lub unieszkodliwiane bez zagrażania zdrowiu ludzkiemu oraz bez szkody dla środowiska; dyrektywa wymaga również wdrożenia w państwach członkowskich zakazu porzucania, wysypywania i niekontrolowanego unieszkodliwiania odpadów. Każdy posiadacz odpadów jest zobowiązany przekazać je przedsiębiorstwu, które zapewnia ich odzyskanie lub unieszkodliwienie zgodnie z wymogami dyrektywy. Przedsiębiorstwo takie musi uzyskać zezwolenie od właściwych organów.

W pierwszym wyroku z 2005 r.2 Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że Grecja naruszyła dyrektywę z tego powodu, iż w lutym 2004 r. wciąż eksploatowanych było na jej terytorium 1125 niekontrolowanych miejsc unieszkodliwiania odpadów i że zamknięcie wszystkich nielegalnych i niekontrolowanych składowisk odpadów zostało przewidziane dopiero na 2008 rok.

W 2009 r., oceniwszy, że Grecja nie zastosowała się w pełni do wyroku z 2005 r., Komisja skierowała do tego państwa członkowskiego wezwanie do usunięcia uchybienia. W 2010 r. instytucja ta skierowała do Grecji uzupełniające wezwanie do usunięcia uchybienia. Uznawszy, iż nadal istnieje problem, zarówno jeśli chodzi o liczbę niekontrolowanych składowisk, jak i brak wystarczającej liczby miejsc odpowiednich do unieszkodliwiania odpadów, w 2013 r. Komisja podjęła decyzję o wniesieniu niniejszej skargi.

Poprzednia 123 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.