TK



Stanowienie prawa: u prezydenta o "Zielonej Księdze"

Konstytucja| Olgierd Dziekoński| regulamin Sejmu| regulamin Senatu| rzetelna legislacja| Trybunał Konstytucyjny| Zielona Księga

włącz czytnik
Stanowienie prawa: u prezydenta o "Zielonej Księdze"
Foto: Wikipedia.org

Podczas poniedziałkowej inauguracji III Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach zaprezentowano "Zieloną Księgę", zawierającą diagnozę i rekomendacje działań naprawczych w systemie stanowienia prawa w Polsce.

Minister Olgierd Dziekoński omawiając szczegóły dokumentu podkreślił, że prezydent oczekuje debaty publicznej, w trakcie której będą mogli wypowiedzieć się w tej kwestii zarówno ci, którzy aktywnie uczestniczą w proces stanowienia prawa - parlamentarzyści, rząd, rozmaite instytucje eksperckie - jak i ci, którzy w ramach prawa muszą działać - przedsiębiorcy i wszyscy obywatele.

Zaznaczył, że prawdziwymi inicjatorami prac nad księgą i jej współautorami są polscy przedsiębiorcy, którzy naprawę systemu stanowienia prawa wpisali na listę działań priorytetowych. Minister przekonywał, że "Zieloną Księgę" należy traktować jako inicjatywę wszczynającą konkretną dyskusję wokół pytań: czy diagnoza w niej zawarta jest słuszna, czy rekomendacje w niej zawarte są adekwatne do współczesnych wyzwań, w jaki sposób właściwe rekomendacje wdrożyć i zagwarantować im skuteczność?

Minister Dziekoński poinformował, że księga ma zwrócić uwagę na cztery zasadnicze kwestie: dobre praktyki w stanowieniu prawa, propozycje zmian ustawowych, możliwości zmian w wewnętrznych regulaminach prac parlamentu oraz ewentualne zmiany w konstytucji.

- Po pierwsze chodzi o to, co można zrobić bez konieczności zmiany legislacji - to zestaw dobrych praktyk i zasad postępowania, rodzaj zobowiązania o wymiarze moralnym. Po drugie - jakie pożądane zmiany legislacyjne powinny być zaproponowane. To przede wszystkim kwestia ustawy o systemie oceny skutków regulacji i zasadach konsultacji w tej dziedzinie - powiedział minister, przypominając, że w resorcie sprawiedliwości rozpoczęły się w przeszłości prace nad projektem takiej ustawy.

Trzecia płaszczyzna spraw, których dotyczy "Zielona Księga", to postulat autorefleksji parlamentu nad regulaminami Sejmu i Senatu. - To właśnie regulamin mówi o tym, jak ma przebiegać proces legislacyjny. Wydaje się, że parlament powinien w drodze autorefleksji dokonać oceny swojego systemu funkcjonowania wewnętrznego - wskazał minister Dziekoński.

Chodzi m.in. o decyzję, czy zgłaszane przez posłów propozycje ustaw powinny posiadać ocenę skutków regulacji (dziś nie ma takiego obowiązku), oraz na ile szeroko powinny być konsultowane publicznie.

Czwarty krąg zagadnień dotyczy proponowanych do rozważenia zmian konstytucji. Chodzi np. o doprecyzowanie ustępu trzeciego art. 118 ustawy zasadniczej, gdzie mowa o tym, że przedstawiając projekt ustawy wnioskodawca powinien określić skutki finansowe proponowanych rozwiązań. "Zielona Księga" postuluje rozszerzenie tego obowiązku.

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.