TK
Status prawny Krymu w świetle orzeczeń Sądów Konstytucyjnych Ukrainy i Rosji
aneksja Krymu| Autonomiczna Republika Krymu| Federacja Rosyjska| Krym| prawo międzynarodowe| Sąd Konstytucyjny Federacji Rosyjskiej| Sąd Konstytucyjny Ukrainy| Sewastopol| Tatarzy Krymscy| Ukraina
włącz czytnikIII. Orzeczenia Sądu Konstytucyjnego Ukrainy obowiązują na terytorium Ukrainy, są ostateczne i nie podlegają zaskarżeniu. Mimo to 16 marca 2014 r. na Krymie przeprowadzono referendum. Według oficjalnych wyników wzięło w nim udział 83,1% uprawnionych do głosowania, 96,77% z nich opowiedziało się za przystąpieniem do Rosji, 2,51% za przywróceniem Konstytucji z 1992 r i za statusem Krymu jako części Ukrainy[10].
Dzień później, 17 marca 2014 r. Rada Najwyższa Autonomicznej Republiki Krymu ogłosiła niepodległość Krymu, a prezydent Rosji wydał dekret nr 147 o uznaniu Republiki Krymu[11]. Dnia 18 marca 2014 r. podpisano umowę między Rosyjską Federacją i Republiką Krymu o przyjęciu do Rosyjskiej Federacji Republiki Krymu i ustanowieniu w składzie Rosyjskiej Federacji nowych podmiotów, a prezydent Rosji na podstawie art. 125 ust. 2 Konstytucji Federacji Rosyjskiej i art. 7 pkt 4 federalnej ustawy konstytucyjnej z 17 grudnia 2001 r., nr 6-ФКЗ, o trybie przyjmowania do Federacji Rosyjskiej i ustanowienia w jej składzie nowego podmiotu Federacji Rosyjskiej[12], wystąpił do Sądu Konstytucyjnego Federacji Rosyjskiej o weryfikację zgodności z konstytucją tej umowy[13]. Tylko wtedy, gdy Sąd Konstytucyjny Rosji uzna, że umowa o przyjęciu do Federacji Rosyjskiej nowego podmiotu jest zgodna z konstytucją, może nastąpić jej ratyfikacja (art. 8 ust. 1 ustawy o trybie przyjmowania do Federacji Rosyjskiej i ustanowienia w jej składzie nowego podmiotu Federacji Rosyjskiej).
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.