TK
Status prawny Krymu w świetle orzeczeń Sądów Konstytucyjnych Ukrainy i Rosji
aneksja Krymu| Autonomiczna Republika Krymu| Federacja Rosyjska| Krym| prawo międzynarodowe| Sąd Konstytucyjny Federacji Rosyjskiej| Sąd Konstytucyjny Ukrainy| Sewastopol| Tatarzy Krymscy| Ukraina
włącz czytnikSąd Konstytucyjny Federacji Rosyjskiej w postanowieniu nr 6-П z 19 marca 2014 r. stwierdził, iż:
1. Zgodnie z art. 3 federalnej ustawy konstytucyjnej z 21 lipca 1994 r. nr 1-ФКЗ o Konstytucyjnym Sądzie Rosyjskiej Federacji, nie jest on powołany do oceny „politycznej celowości” zawarcia umowy międzynarodowej. Na podstawie art. 86 tej ustawy bada wyłącznie zgodność z konstytucją „formy, trybu podpisania, zawarcia, przyjęcia, opublikowania czy w wejścia w życie” aktów organów władzy państwowej i umów międzynarodowych. W szczególności „w kontekście ustanowionego przez konstytucję Federacji Rosyjskiej podziału władzy państwowej na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, w kontekście ustanowionego przez Konstytucję Federacji Rosyjskiej podziału kompetencji między federalnymi organami władzy państwowej, w kontekście rozgraniczenia pełnomocnictw między organami władzy państwowej Federacji Rosyjskiej i organami władzy państwowej podmiotów Rosyjskiej Federacji”. Oceniając w ten sposób zawarcie umowy z Republiką Krymu, stwierdził, iż prezydent Rosji zgodnie z jej konstytucją14 miał prawo to zrobić, bowiem to on „określa podstawowe kierunki wewnętrznej i zagranicznej polityki państwa” (art. 80 ust. 3), „jako głowa państwa reprezentuje Federację Rosyjską w kraju i w stosunkach międzynarodowych” (art. 80 ust. 4), „kieruje polityką zagraniczną Federacji Rosyjskiej” (art. 86 pkt a), a w szczególności „prowadzi rokowania i podpisuje umowy międzynarodowe Federacji Rosyjskiej” (art. 86 pkt b).
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.