TK



TK przypomina tok prac nad ustawą o Trybunale z 25 czerwca 2015

Biuro Trybunału Konstytucyjnego| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o Trybunale Konstytucyjnym

włącz czytnik

Tej półrocznej procedurze towarzyszyła swoista czteroletnia karencja - zakaz kandydowania do Trybunału Konstytucyjnego byłych posłów (na Sejm albo do Parlamentu Europejskiego) i senatów (w dniu wyboru do Trybunału Konstytucyjnego musiały upłynąć co najmniej 4 lata od wygaśnięcia mandatu).

Cała, zaproponowana przez Prezydenta RP, nowa procedura zgłaszania „kandydatów na kandydatów” na sędziów TK została skreślona w trakcie prac Podkomisji Nadzwyczajnej (na posiedzeniu w dniu 13 stycznia 2015 r. jednogłośnie przyjęto poprawki posła Roberta Kropiwnickiego i poseł Krystyny Pawłowicz w sprawie usunięcia art. 19-23 projektu ustawy). W sprawozdaniu tej podkomisji tryb wyboru sędziów TK został określony w art. 19– 21 projektu, przewidujących, że prawo zgłaszania kandydatów – nie później niż na 4 miesiące przed upływem kadencji sędziego TK (a w razie wygaśnięcia mandatu sędziego przed upływem kadencji – w terminie 21 dni) przysługiwałoby Prezydium Sejmu i grupie pięćdziesięciu posłów.

Następnie, podczas posiedzenia - 6 maja 2015 r. - połączonych Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Ustawodawczej, rozpatrujących sprawozdanie Podkomisji Nadzwyczajnej, nastąpiło – na wniosek posła Witolda Pahla - skrócenie terminu zgłaszania kandydatów z czterech do trzech miesięcy. Taki tryb wyboru sędziów TK został ostatecznie uchwalony i znalazł się w tekście ustawy przekazanym Senatowi.

Podczas prac połączonych senackich Komisji: Ustawodawczej oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, 12 czerwca 2015 r., przyjęta została poprawka senatora Piotra Zientarskiego, która – mocą dodawanych do projektu art. 18a-18d przywracała „preselekcję” kandydatów zaproponowaną w projekcie Prezydenta RP (poszerzając dodatkowo grono podmiotów uprawnionych do wstępnego zgłaszania kandydatów na sędziów TK o grupę dziesięciu senatorów; druk senacki nr 915Z). Poprawka ta została następnie przyjęta przez Senat.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.