TK



Trybunał Konstytucyjny o ministrze przed Trybunałem Stanu - wyrok z 2001 roku

Jerzy Stępień| Marek Safjan| pytanie prawne| Rada Ministrów| Sąd Okręgowy w Warszawie| Trybunał Konstytucyjny| Trybunał Stanu| ustrojodawca

włącz czytnik
Trybunał Konstytucyjny o ministrze przed Trybunałem Stanu - wyrok z 2001 roku

W związku z głosowaniem w Sejmie, które zdecydowało o tym, że konstytucyjny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie stanie przed Trybunałem Stanu, przypominamy wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2001 roku, który rozstrzyga pytanie prawne, zadane przez Sąd Okręgowy w Warszawie.
Rozstrzygnięcie TK jest odpowiedzią na pytanie w związku ze sprawą gen. Wojciecha Jaruzelskiego, oskarżonego o "sprawstwo kierownicze" masakry robotników na Wybrzeżu w 1970 r. Sąd zadał pytanie po tym, jak obrońca Jaruzelskiego złożył wniosek o umorzenie postępowania, ponieważ twierdził, że członek Rady Ministrów (Jaruzelski był szefem MON) może odpowiadać jedynie przed TS.
"Jeśli Trybunał Stanu, z jakichś powodów rozpatrując odpowiedzialność konstytucyjną ministra, nie pociągnąłby go również do odpowiedzialności karnej, to nadal sąd powszechny jest kompetentny postawić taką osobę w stan oskarżenia" - mówił w ustnym uzasadnieniu wyroku ówczesny prezes TK prof. Marek Safjan. Inne orzeczenie - zdaniem TK - byłoby zaprzeczeniem konstytucyjnej zasady równości obywateli wobec prawa i zasady legalizmu, czyli ciążącego na państwie obowiązku ścigania przestępstw.

Przytaczamy wyrok wraz z uzasadnieniem.

Wyrok*

z dnia 21 lutego 2001 r.

Sygn. P. 12/00

Trybunał Konstytucyjny w składzie:

Marek Safjan – przewodniczący

Jerzy Ciemniewski

Teresa Dębowska-Romanowska

Lech Garlicki

Stefan J. Jaworski

Wiesław Johann

Krzysztof Kolasiński

Biruta Lewaszkiewicz-Petrykowska

Andrzej Mączyński

Jadwiga Skórzewska-Łosiak

Jerzy Stępień – sprawozdawca

Janusz Trzciński

Marian Zdyb

Joanna Szymczakprotokolant

po rozpoznaniu 21 lutego 2001 r. na rozprawie pytań prawnych składu orzekającego Wydziału VIII Karnego Sądu Okręgowego w Warszawie, z udziałem umocowanych przedstawicieli uczestników postępowania: sądu, Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Prokuratora Generalnego czy:

przepis art. 2 ust. 4 w zw. z art. 1 ust. 2 pkt 2 ustawy o Trybunale Stanu jest zgodny z normą zawartą w przepisie art. 156 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i – w konsekwencji – czy w świetle normy zawartej w przepisie art. 156 ust. 1 konstytucji, członkowie Rady Ministrów za naruszenie konstytucji lub ustaw, a także za przestępstwa popełnione w związku z zajmowanym stanowiskiem, ponoszą wyłącznie odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu, czy też przed sądem powszechnym

Poprzednia 1234 Następna

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.