TK



Trybunał Konstytucyjny w projekcie konstytucji Prawa i Sprawiedliwości ze stycznia 2010 r.

Prawo i Sprawiedliwość| projekt konstytucji| Sejm| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o Trybunale Konstytucyjnym

włącz czytnik

Trybunał Konstytucyjny orzeka, na zasadach określonych w ustawie, w sprawach zgodności z Konstytucją celów lub działania partii politycznych.

Art. 135

1. Trybunał Konstytucyjny orzeka w pełnym składzie, z zastrzeżeniem ust. 5. W wydaniu orzeczenia w pełnym składzie bierze udział co najmniej 15 sędziów.

2. Wyrok w pełnym składzie zapada:

1) w sprawach określonych w art. 129 – głosami co najmniej 12 sędziów,

2) w pozostałych sprawach – większością głosów.

3. W razie braku większości wymaganej w ust. 2 pkt 1 postępowanie umarza się.

4. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do wyroków wydawanych na podstawie art. 131 ust. 1.

5. Trybunał Konstytucyjny w składzie trzyosobowym:

1) na zasadach określonych w ustawie dokonuje wstępnej oceny pism inicjujących postępowanie i postanawia o przyjęciu albo odmowie przyjęcia sprawy do rozpoznania;

2) rozpoznaje indywidualne i samorządowe skargi konstytucyjne w zakresie nieobejmującym orzeczenia w sprawie zgodności przepisów prawa z Konstytucją;

3) rozstrzyga określone w ustawie sprawy proceduralne.

6. Trybu określonego w ust. 5 pkt 1 nie stosuje się, jeżeli inicjatywa pochodzi od Prezydenta Rzeczypospolitej lub składu orzekającego Trybunału Konstytucyjnego.

7. Przed ogłoszeniem wyroku Trybunał Konstytucyjny sporządza jego pisemne uzasadnienie. Z ważnych powodów może odroczyć sporządzenie uzasadnienia wyroku wydanego na podstawie art. 131 ust. 1, jednak nie dużej niż o 30 dni.

8. W uzasadnieniu wyroku wydanego w pełnym składzie czyni się wzmiankę, że wyrok zapadł jednogłośnie albo określonym stosunkiem głosów.

Art. 136

1. Wyroki Trybunału Konstytucyjnego są ostateczne.

2. Wyrok w sprawie wykładni Konstytucji albo zgodności z Konstytucją prawa lub aktu bezpośredniego stosowania Konstytucji przez konstytucyjny organ państwa, a także wyrok wydany na podstawie art. 131 ust. 1 ma moc powszechnie obowiązującą. Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie może jednak odstąpić od wykładni ustalonej w swoim wyroku w sprawie wykładni Konstytucji.

3. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie, której dotyczy indywidualna skarga konstytucyjna lub samorządowa skarga konstytucyjna, jest wiążący w tej sprawie dla wszystkich organów władzy publicznej i zainteresowanych osób.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.