TK



Trybunał Konstytucyjny w projekcie konstytucji Prawa i Sprawiedliwości ze stycznia 2010 r.

Prawo i Sprawiedliwość| projekt konstytucji| Sejm| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o Trybunale Konstytucyjnym

włącz czytnik
Trybunał Konstytucyjny w projekcie konstytucji Prawa i Sprawiedliwości ze stycznia 2010 r.

Ponieważ w spór z Trybunałem Konstytucyjnym zaangażowany jest Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość i on forsuje projekt zwany „naprawczym” ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, osobom zainteresowanym proponujemy lekturę fragmentu projektu konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, datowanego na styczeń 2010 roku i wtedy zawieszonego na internetowej stronie tej partii. Dokument nosił nazwę „Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, Projekt Prawa i Sprawiedliwości. Styczeń 2010”; został usunięty, gdy latem 2015 roku zaczęto w mediach omawiać jego zapisy. Nie analizujemy tego dokumentu, różnice z zapisem o TK w obowiązującej konstytucji z 1997 roku można znaleźć bez trudu. Także – pewne podobieństwa do projektu ustawy, którą proceduje się w Sejmie.

Rozdział VIII

WŁADZA SĄDOWNICZA

Art. 124

Trybunał Konstytucyjny, Trybunał Stanu oraz sądy sprawują władzę sądowniczą i wydają wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej.

Art. 125

Sędziowie są niezawiśli. W sprawowaniu swojego urzędu sędziowie Trybunału Konstytucyjnego podlegają tylko Konstytucji, a sędziowie Trybunału Stanu i sądów podlegają tylko Konstytucji i ustawom.

Art. 126

Właściwość i ustrój organów władzy sądowniczej, kwalifikacje niezbędne do sprawowania urzędu sędziego, tryb powoływania sędziów, zasady niepołączalności sprawowania urzędu sędziego z pełnieniem innych funkcji lub prowadzeniem innej działalności, odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów oraz tryb postępowania i wykonywania orzeczeń określają Konstytucja i ustawy.

Art. 127

Trybunał Konstytucyjny jest naczelnym organem władzy sądowniczej, stojącym na straży nadrzędności Konstytucji w porządku prawnym Rzeczypospolitej Polskiej jako suwerennego i demokratycznego państwa prawnego.

Art. 128

1. Trybunał Konstytucyjny składa się z 18 sędziów.

2. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego jest powoływany na 9 lat. Ponowne powołanie jest niedopuszczalne.

3. Sędziego Trybunału Konstytucyjnego powołują, w przypadku zwolnienia urzędu sędziowskiego, kolejno: Prezydent Rzeczypospolitej, Sejm i Senat spośród osób nieskazitelnego charakteru wyróżniających się wiedzą i doświadczeniem prawniczym. Sejm lub Senat powołuje sędziego Trybunału Konstytucyjnego bezwzględną większością głosów.

4. Prezydent Rzeczypospolitej powołuje spośród sędziów Trybunału Konstytucyjnego jego Prezesa i dwóch wiceprezesów. Funkcje te sprawują oni przez okres 4 lat od dnia powołania, lecz nie dłużej niż do końca sprawowania urzędu sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Tę samą funkcję można pełnić tylko raz.

Poprzednia 1234 Następna

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.