TK



TS UE utrzymał w mocy grzywnę 210 mln euro nałożoną na LG za udział w kartelu

kartel| Komisja Europejska| LG Display| TSUE| wyświetlacze LCD

włącz czytnik
TS UE utrzymał w mocy grzywnę 210 mln euro nałożoną na LG za udział w kartelu
Wyświetlacz LCD LED. Foto: R. Kuhlmann, Wikimedia Commons

Trybunał Sprawiedliwości UE wyrokiem z 23 kwietnia utrzymał w mocy grzywnę w wysokości 210 milionów EUR nałożoną na spółkę LG Display w związku z jej udziałem w kartelu na rynku paneli LCD.

W 2010 r. Komisja nałożyła na sześciu koreańskich i tajwańskich producentów wyświetlaczy ciekłokrystalicznych (LCD) grzywny w łącznej wysokości 648,925 mln EUR ze względu na ich udział w kartelu w okresie od 2001 r. do 2006 r.[1]. Panele LCD są głównym elementem płaskich ekranów używanych w telewizorach i komputerach. Jedna z najwyższych grzywien, w wysokości 215 mln EUR, została nałożona na LG Display. W 2014 r. Sąd utrzymał tę decyzję w mocy w zasadniczej części zmniejszając jednak o 5 mln grzywnę nałożoną na LG Display[2]. W związku z tym LG Display wniosła odwołanie do Trybunału Sprawiedliwości w celu uzyskania większego obniżenia grzywny[3] (28).

Na mocy ogłoszonego dzisiaj wyroku Trybunał oddalił odwołanie LG Display i utrzymał w mocy grzywnę w wysokości zmniejszonej przez Sąd do wysokości 210 mln EUR.

LG Display zasadniczo zarzuciła Sądowi, iż potwierdził on, że Komisja miała prawo uwzględnić, w celu obliczenia grzywny, sprzedaże LCD dokonywane przez nią na rzecz jej spółek dominujących (LG Electronics i Philips), pomimo, że owe sprzedaże nie mogły być objęte kartelem, ponieważ zgodnie z postanowieniami porozumienia w sprawie wspólnego przedsięwzięcia wiążącymi ją z owymi spółkami sprzedaże te były dokonywane po preferencyjnej cenie. Trybunał stwierdził na wstępie, że owe sprzedaże powinny zostać uznane za dokonane na rzecz niezależnych osób trzecich (sprzedaże zewnętrzne), a nie za sprzedaże dokonane na rzecz podmiotów należących do tego samego przedsiębiorstwa (sprzedaże wewnętrzne)[4]. LG Display nie tworzyła jednego przedsiębiorstwa ze swymi spółkami dominującymi i nie stanowiła zatem poziomo zintegrowanego przedsiębiorstwa[5].

Trybunał stwierdził następnie, że sprzedaże LCD dokonane przez LG Display na rzecz jej spółek dominujących zostały zgodnie z prawem uwzględnione dla celów obliczenia kwoty grzywny. Kwota grzywny jest bowiem określana jedynie na podstawie sprzedaży dokonanych na rynku objętym naruszeniem, niezależnie od tego, czy kartel miał wpływ na cenę owych sprzedaży. Brak uwzględnienia wartości sprzedaży dokonanych na rzecz LG Electronics i Philips ze względu na to, że LG Display posiada szczególne powiązania strukturalne z owymi przedsiębiorstwami prowadziłoby do przyznania LG Display bezzasadnych korzyści, pozwalając jej na uniknięcie sankcji proporcjonalnej do jej znaczenia na właściwym rynku. W związku z tym, nawet w braku wszelkich dowodów na okoliczność, że naruszenie miało wpływ na sprzedaże LCD przez LG Display na rzecz jej spółek dominujących, sprzedaże te mogą jednak zostać uwzględnione dla celów obliczenia kwoty grzywny, ponieważ zostały one dokonane na rynku objętym naruszeniem.

Poprzednia 123 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.