TK
Uchodźcy: szemranie mas
antysemityzm| Elisabeth Åsbrink| Endlosung| Hitler| Holocaust| MS St. Luis| nazizm| Palestyna| Szwcja| uchodźcy| USA| Wannsee
włącz czytnikW latach trzydziestych do mandatowej Palestyny wyjechało 250 tysięcy europejskich Żydów, ale Brytyjczycy rządzący w Erec Israel pod presją arabską ogłaszali tzw. „Białe Księgi”, które konsekwentnie ograniczały emigrację. Trzecia z nich ogłoszona została maju 1939 roku i całkowicie wstrzymywała exodus.
Przykładem i jednocześnie symbolem nieudanych emigracji do Stanów Zjednoczonych jest statek pasażerski St. Luis, który wypłynął z Hamburga w maju 1939 roku z prawie tysiącem żydowskich uciekinierów z Niemiec i Holandii. Transatlantyk został zatrzymany w porcie w Hawanie i zawrócony do Europy. Dwie trzecie jego pasażerów zginęło wkrótce w obozach śmierci.
A Ameryka Południowa? Urugwaj w 1938 zatrzymał wszelką emigrację. Otworzył ją po wojnie, między innymi dla ukrywających swoją nazistowską przeszłość Niemców.
Po katastrofie pojawiają się różne tłumaczenia. Psychologowie społeczni Margaret Matlin czy Dariusz Doliński twierdzą, że społeczność żydowska w przedwojennej Europie podsycała w sobie „nierealistyczny optymizm” i żywiła się złudną nadzieją, że szaleństwo Hitlera zostanie w końcu pohamowane. Gdyby racjonalnie oceniała sytuację, opuściłaby Europę na czas.
Widzę to całkiem inaczej.
Nie mogli uniknąć swego losu, bo nikt nie chciał ich wpuścić do swojego kraju. Wszędzie odmawiano im wizy. Panował przed nimi lęk. Chętnie ulegano stereotypom, a to łatwiej pozwalało uznać ich za obcych, innowierców i konkurentów do pracy (każdy mógł wybrać swój argument). Szemranie niechętnych mas zostaje po latach zapomniane, ale głosy polityków i ich decyzje pozostają.
Studio Opinii
Poprzednia 12 Następna
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Pół roku bez środków na pomoc prawną dla uchodźców?
Demon islamizacji krąży nad Europą
Polska Walcząca vs Polska Myśląca
M. Kozłowski: Europejska solidarność i Syria
Trybunał Sprawiedliwości UE: M. Szpunar o prawach uchodźców
HFPC: Polska nie może uchylić się od zobowiązań w sprawie przyjmowania uchodźców
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.