Państwo
Podawanie danych o uchodźcach władzom ich krajów narusza Konwencję Genewską
HFPC| Konwencja Genewska| Marta Górczyńska| Straż Graniczna| uchodźcy| Wietnam| wyroki ETPC
włącz czytnikJak donoszą media, w kwietniu tego roku przedstawiciele władz Wietnamu złożyli wizytę w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w Białymstoku.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystąpiła w tej sprawie do Komendanta Głównego Straży Granicznej. HFPC po raz kolejny wskazuje, że dokonywane przez Straż Graniczną czynności, podczas których władzom kraju pochodzenia przekazywane są dane pozwalające na identyfikację osób ubiegających się o status uchodźcy, mogą naruszać prawa tych osób.
Rzeczniczka Straży Granicznej wskazała, że czynności dokonywane przez przedstawicieli Wietnamu miały na celu potwierdzenie tożsamości cudzoziemców w celu wydania im dokumentów podróży.
„Takie działania należy uznać za przedwczesne wobec cudzoziemców, którzy znajdują się obecnie w procedurze uchodźczej” – tłumaczy Marta Górczyńska, prawniczka HFPC. „Do czasu prawomocnego zakończenia postępowania osoby te mają prawo do pozostania na terytorium Polski, a zatem podejmowanie kroków zmierzających do ich wydalenia należy uznać za nieuzasadnione” – podkreśla Marta Górczyńska.
Problem związany ze zwracaniem się przez polskie organy do władz kraju pochodzenia cudzoziemca z prośbą o potwierdzenie jego tożsamości sygnalizowany był przez HFPC wielokrotnie w ciągu ostatnich kilku lat. HFPC podkreślała, że zgodnie z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka samo nieinformowanie przedstawicielstwa dyplomatycznego kraju pochodzenia o rodzaju postępowania toczącego się wobec cudzoziemca nie jest wystarczającą gwarancją utrzymania w tajemnicy tego, że cudzoziemiec ubiega się o status uchodźcy.
„Podejmowane przez Straż Graniczną czynności stwarzają zagrożenie nie tylko dla samych cudzoziemców, ale również dla ich rodzin, które pozostały w kraju pochodzenia” – ostrzega Marta Górczyńska. „W naszej ocenie, działania te mogą stanowić naruszenie Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz Konwencji genewskiej o statusie uchodźców” – dodaje Marta Górczyńska.
HFPC
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
W Strasburgu skarga na Polskę ws. uwięzienia uchodźcy
Rząd za większą ochroną cudzoziemców
Kolejne wydalenie bez sądu
Zadośćuczynienie dla cudzoziemki za umieszczenie jej w strzeżonym ośrodku
Uchodźcy: szemranie mas
Wizytacja RPO na przejściu granicznym w Terespolu
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.