TK
Pół roku bez środków na pomoc prawną dla uchodźców?
cudzoziemcy| Fundusz Azylu| HFPC| imigranci| Karolina Rusiłowicz| pomoc prawna
włącz czytnikIstnieje duże ryzyko, że w pierwszej połowie 2015 r. unijne środki na pomoc prawną dla uchodźców nie będą dostępne. Organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną praw cudzoziemców w Polsce biją na alarm.
„Zaistniałe ryzyko ma związek z utworzeniem nowego unijnego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, który zastępuje działające do tej pory fundusze na rzecz uchodźców, integracji migrantów i powrotów” – tłumaczy Karolina Rusiłowicz, prawniczka HFPC. „Z jednej strony, jako organizacja, cieszymy się z tych zmian, ale z drugiej strony uważamy, że sposób ich wprowadzenia pozostawia wiele do życzenia” – mówi Karolina Rusiłowicz.
Środki z wymienionych funduszy otrzymują zarówno organy administracji, jak i organizacje pozarządowe. Środki są przeznaczone na bezpośrednią pomoc dla cudzoziemców (pomoc prawną, psychologiczną i socjalną), a także na rozwój infrastruktury np. ośrodków dla cudzoziemców.
Projekty w ramach FAMI rozpoczną się najwcześniej w lipcu 2015 r. – tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na wystąpienie kilku organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą prawną dla cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy. Natomiast projekty, w ramach których świadczona jest ta pomoc, kończą się 31 grudnia 2014 r.
„Bez tych środków organizacje pozarządowe nie będą w stanie świadczyć cudzoziemcom pomocy prawnej na dotychczasową skalę, a zapotrzebowanie jest ogromne” – mówi Karolina Rusiłowicz. „Polska jest zobowiązana na podstawie dyrektyw unijnych do zapewnienia pomocy prawnej cudzoziemcom starającym się o ochronę, jak i powracającym do swojego kraju” – tłumaczy Karolina Rusiłowicz.
Ponadto w ramach konsultacji dotyczących kształtu całego Funduszu HFPC zwróciła uwagę na szereg priorytetowych kwestii w tym: opracowanie i wprowadzenie programu dobrowolnych przesiedleń i relokacji uchodźców, a także stworzenie systemu identyfikacji grup cudzoziemców wymagających szczególnego traktowania przed podjęciem decyzji w sprawie umieszczenia w strzeżonym ośrodku.
W ramach Programu Krajowego FAMI na lata 2014-2020 Polska będzie się ubiegać o ponad 63 mln euro, z czego prawie połowa środków ma być przeznaczona na integrację migrantów, a pozostała część środków na priorytety dotyczące ochrony międzynarodowej oraz powrotów cudzoziemców.
HFPC
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Raport na temat praktyk przyznawania ochrony imigrantom w 14 krajach europejskich
W Strasburgu skarga na Polskę ws. uwięzienia uchodźcy
Rząd za większą ochroną cudzoziemców
Kolejne wydalenie bez sądu
Prawo dla każdego
HFPC: Cudzoziemca wydalą, nie powiedzą za co
Coraz więcej wniosków o status uchodźcy w Polsce
Uchodźcy: szemranie mas
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.