TK



Wracają publiczne wysłuchania obywatelskie

debata publiczna| edukacja| konsultacje społeczne| Społeczeństwo obywatelskie| ustawa o systemie oświaty| wysłuchanie publiczne

włącz czytnik
Wracają publiczne wysłuchania obywatelskie
Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego. Foto: A. Grycuk, Wikimedia Commons

Pierwsze wysłuchanie publiczne poza parlamentem odbyło się w 2006 roku, gdy marszałek Sejmu odmówił przeprowadzenia wysłuchania w sprawie zmian w ordynacji wyborczej do samorządów. Czas obecny, okazuje się, zmusza społeczeństwo obywatelskie do powrotu do tej formy wyrażania opinii, których większość parlamentarna nie chce usłyszeć. Na internetowych stronach wysluchanieobywatelskie.pl czytamy:

Dlaczego organizujemy obywatelskie wysłuchanie publiczne?

Zapowiadane przez rząd zmiany w oświacie właśnie się rozpoczęły. Pierwsza poważna nowelizacja ustawy o systemie oświaty została przyjęta przez Parlament. Niestety, podczas prac nad nią, nie skorzystano z formalnych sposobów zasięgnięcia opinii różnorodnych środowisk. Nie umożliwiono ekspertom, naukowcom, nauczycielom i pedagogom, a także zwykłym obywatelom (rodzicom i uczniom) zabrania głosu w tak ważnej dla naszego kraju sprawie. I to pomimo, że różne podmioty apelowały do parlamentarzystów o konsultacje i zorganizowanie wysłuchania publicznego.

Mimo braku konsultacji i ekspresowego tempa procedowania nowelizacji ustawy w parlamencie, wiele instytucji zajmujących się kwestiami oświaty w Polsce przygotowało swoje stanowiska. Dziś, chcemy stworzyć przestrzeń, by zarówno te, jak i inne opinie pochodzące od zainteresowanych osób i instytucji, zaistniały publicznie. Chcemy stworzyć szansę, by zostały one zaprezentowanie i usłyszane, przez rządzących i przez szeroką opinię publiczną. Przez wszystkich, którym zależy na rozwoju naszych dzieci i podnoszeniu jakości polskiej edukacji.

9 stycznia 2016 roku organizujemy Obywatelskie wysłuchanie publiczne w sprawie przyjętej ustawy o oświacie. To, że ustawa przeszła już niemal całą ścieżkę legislacyjną (pisząc te słowa, nie wiemy, czy Prezydent ustawę podpisał), nie oznacza, że prezentowanie opinii na jej temat nie ma już sensu. Organizując wysłuchanie chcemy pokazać, że da się stworzyć neutralną przestrzeń do przedstawienia różnorodności stanowisk. Że można umożliwić wszystkim zainteresowanym stronom: instytucjom i obywatelom - zarówno tym, którzy są za, jak i tym, którzy są przeciw zawartym w nowelizacji rozwiązaniom - zabranie głosu w sprawie, która nas wszystkich dotyczy.

Kardynalną zasada wysłuchania publicznego jest danie idealnie równych szanse wypowiedzi zarówno zwolennikom jak i przeciwnikom proponowanych rozwiązań. Wszystkie zebrane w jego trakcie opinie zostaną spisane i przekazane parlamentarzystom, przedstawicielom rządu i udostępnione opinii publicznej. Mamy nadzieję, że zgłoszone podczas wysłuchania opinie będą ważnym głosem w zapowiadanych przez rząd kolejnych zmianach w polskiej oświacie.

Poprzednia 123 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.