TK
Wymiar sprawiedliwości w świetle konstytucji kwietniowej w okresie II wojny światowej
Herman Libermann| Ignacy Mościcki| Kodeks Boziewicza| Konstytucja kwietniowa| Oficerski Sąd Honorowy| prawo łaski| subdelegacja kompetencji| układ Sikorski-Majski| Wacław Komarnicki| Władysław Raczkiewicz| Władysław Sikorski
włącz czytnik
I. WSTĘP
W Konstytucji RP z 23 kwietnia 1935 r., zwanej popularnie kwietniową, odrzucono monteskiuszowski trójpodział władzy, który obowiązywał w ustawie zasadniczej z 1921 r. Władza sądownicza przestała istnieć jako samoistny (obok ustawodawczej i wykonawczej) segment struktury władzy państwowej, gdyż w wyniku przewrotu majowego z 1926 r. doszło do początku transformacji ustrojowej; systematycznie odchodzono od istniejącej od 1921 r. demokracji parlamentarnej na rzecz wzmocnienia urzędu Prezydenta RP (nastąpiło to już w wyniku tzw. noweli sierpniowej). Owocem zmiany ustrojowej była Konstytucja kwietniowa, w której władzę sądowniczą ujęto jako „wymiar sprawiedliwości” (rozdział IX Konstytucji), oddając ją pod zwierzchnictwo prezydenta. Nie chodziło jednak o bezpośrednie sprawowanie władzy sądowniczej przez głowę państwa, ale o harmonizowanie jej działania z innymi naczelnymi organami wymienionymi w art. 3 Konstytucji (m.in. rządem, Sejmem, Senatem, siłami zbrojnymi). Zastosowanie nowej nomenklatury podkreślało więc funkcjonalny kierunek sytemu jurysdykcyjnego. Sądy miały stanowić jeden z instrumentów do „służenia Rzeczypospolitej” (art. 3 pkt 2 Konstytucji kwietniowej), nie tylko orzekały one „w imieniu Rzeczypospolitej”, ale również stały na straży „ładu prawnego w Państwie” i kształtowały „poczucie prawne społeczeństwa” (art. 64 pkt 2).
Rozdział IX (art. 64-71) Konstytucji kwietniowej z 1935 r. poświęcony „wymiarowi sprawiedliwości” (tak został on zatytułowany) składał się z fundamentalnych kwestii związanych z systemem jurysdykcyjnym (art. 68) oraz podstawowych struktur organizacyjnych. W tym ostatnim przypadku wyliczono kilka najważniejszych instytucji (art. 70) jak: Sąd Najwyższy, Najwyższy Trybunał Administracyjny, Trybunał Kompetencyjny czy Trybunał Stanu (art. 71). Określono również odrębność przedmiotową i podmiotową sądownictwa wojskowego (art. 70 pkt 2), która istniała już od czasów odzyskania niepodległości w 1918 r. Bez wątpienia rozdział IX Konstytucji z 1935 r. spajał szereg organów państwowych składających się na wymiar sprawiedliwości. Oprócz istnienia sądów powszechnych i tzw. nadzwyczajnych (np. wojskowych) ważną rolę w obszarze jurysdykcji pełniły ministerstwa, w tym przede wszystkim resort sprawiedliwości, który dzielił się na departamenty: ustawodawczy, administracyjny i karny.
Na mocy Konstytucji kwietniowej to Prezydent RP, Ministerstwo Sprawiedliwości (także przy czynnym udziale innych wybranych resortów) oraz sądy tworzyły trzon wymiaru sprawiedliwości, który zapewniał bezpieczeństwo publiczne, respektowanie obowiązującego prawa czy ład ustrojowo-legislacyjny w latach 1935-1939. Sytuacja uległa diametralnej zmianie po wybuchu II wojny światowej. Niniejszy artykuł stanowi zarys studium historyczno-prawnego wymiaru sprawiedliwości z lat 1939-1945, opracowany na podstawie Konstytucji kwietniowej stanowiącej podwalinę działania polskich władz na uchodźstwie. Ze względu na obszerność tej problematyki tytułowy wątek zostanie zawężony do wspomnianego trzonu, tj. prezydenta, Ministerstwa Sprawiedliwości (czasami innych resortów) oraz sądownictwa. Z podobnych powodów (w tym także ze względu na liczbę materiałów źródłowych) niektóre wątki będą miały charakter jedynie przyczynkarski a nie analityczno-badawczy.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Brak art. powiąznych.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.