TK
Wyobraźnia nie zna granic jeśli chodzi o niepłacenie podatków
auto z kratką| kasa fiskalna| podatki| UKS
włącz czytnikPo naszych drogach wciąż jeżdżą ciężarowe tico, cinquecento czy luksusowe limuzyny, typu BMW, Audi, Volvo. Myliłby się jednak ten, kto pomyślałby, że tylko na takim przechytrzaniu fiskusa kończy się nasza narodowa zaradność podatkowa. Tak niestety nie jest i pod względem braku podatkowego patriotyzmu bijemy wszelkie inne nacje na głowę.
Z danych dostępnych w urzędach kontroli skarbowej wynika, że kombinator to drugie imię sporej grupy polskich podatników. Kiedy tylko się da, przedsiębiorcy próbują nie wykazać wszystkich zarobków przed fiskusem, co pozwala im na unikanie przynajmniej części podatku. Co więcej, taki biznesmen przyłapany na gorącym uczynku przez kontrolerów ministra finansów, potrafi na poczekaniu wymyślić fantazyjną historię, która ma być usprawiedliwieniem jego błędów lub małych oszustw.
Analiza kontroli z 2011 r. i 2012 r. pozwala na wyciągnięcie pierwszych wniosków: trudna sytuacja gospodarcza jeszcze bardziej rozwinęła skrzydła fantazji tych podatników, którzy są gotowi na największe nawet poświecenia i głupoty, byle tylko zapłacić podatek o kilka złotych niższy niż wynikałoby to z ogólnie przyjętych zasad. Niestety, w większości przypadków efekt jest odwrotny od zamierzonego, a drobne oszczędności na płaconym podatku zamieniają się w słone kary.
Wymówka zależy od branży
Najczęstszym od lat przewinieniem jest nieewidencjonowanie sprzedaży przy pomocy kas fiskalnych, pomimo istnienia takiego obowiązku.
- Niestety, czasem niezaewidencjonowanie sprzedaży przy pomocy kasy to zamierzone działanie prowadzące do zaniżenia obrotów i nie ujawniania rzeczywistej wielkości prowadzonej działalności gospodarczej, w wyniku czego następuje uszczuplenie dochodów Skarbu Państwa. I nie ma chyba kraju, który nie walczyłby z takim zjawiskiem – ocenia Teresa Piechowicz z Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie.
Niektórzy przedsiębiorcy, pomimo posiadania kas fiskalnych w ogóle ich nie włączają i trzymają urządzenia na zapleczu lub w samochodzie. Marcin Woźny z Urzędu Kontroli Skarbowej w Łodzi, przyznaje, że takie sytuacje zdarzają się na targowiskach, imprezach plenerowych, w placówkach gastronomicznych. Przyłapani na tym procederze handlowcy tłumaczą, że kasy są schowane z obawy przed ich kradzieżą czy zalaniem przez padający deszcz. Zimą – z powodu mrozu, który źle wpływa na ich działanie, a latem – z powodu zbyt wysokiej temperatury.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.