TK



Zbrojenia polskiej armii

armia| AugustaWestland| czołg Leopard| dron| korweta Gawron| modernizacja| MON| Priorytetowe Zadania Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej| Sikorsky| tarcza antyrakietowa| Transportery ROSOMA| zbrojenia

włącz czytnik
Zbrojenia polskiej armii
Kołowy Transporter Opancerzony Rosomak i śmigłowiec M-17. Foto: Wikimedia Commons

Powstanie polskiej tarczy antyrakietowej, zakup 70 śmigłowców i dronów, budowa 12 nowych okrętów i remont dwóch kolejnych, a nawet wyposażenie polskiej piechoty w nowoczesne pancerze i zaawansowane systemy komunikacji, znane pod nazwą Tytan - tak ogromne plany ma na najbliższe lata resort obrony. Wyda niebagatelną kwotę 90 mld zł. Portal Money.pl sprawdza, czy te założenia są realne oraz skąd Ministerstwo Obrony Narodowej weźmie tak ogromne pieniądze.

- To najbardziej ambitny program modernizacji polskiej armii na przestrzeni wielu lat - przekonuje w rozmowie z Money.pl Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej. Przyznaje, że można wydać więcej, ale zapewnia, że jak na polską armię 90 mld to kwota optymalna. - Zależy nam na tym, aby był jak największy udział polskiej zbrojeniówki w realizacji planów modernizacyjnych. Muszą być one zdolne nie tylko produkować, ale przede wszystkim zapewnić wsparcie dla utrzymania tego sprzętu w gotowości przez cały okres użytkowania. Dzięki temu zwiększymy nie tylko potencjał sił zbrojnych, ale także polskiego przemysłu.

Jak sprawdził Money.pl, plan wbrew pozorom wydaje się realny. Jest on bowiem rozpisany na najbliższe osiem lat. Ostatnia złotówka powinna zostać wydana dopiero w 2022 roku. Warunkiem jego realizacji jest utrzymanie stałych względem PKB wydatków na wojsko w wysokości 1,95 procent PKB.

- W najbliższych latach wzrost gospodarczy będzie utrzymywał się na poziomie trzech, czterech procent i nie jest to założenie specjalnie wygórowane - uważa profesor Stanisław Gomułka, były wicepremier finansów, główny ekonomista Business Centre Club. Im wyższy będzie Produkt Krajowy Brutto, tym nominalnie rosnąć będzie kwota na zbrojenia.
Wydatki na modernizację polskiej armii do 2022 roku (w mld zł)
System obrony powietrznej     26,4
Zwalczanie zagrożeń na morzu     13,7
Śmigłowce bojowe, VIP     11,5
Modernizacja wojsk pancernych     8,6
Transportery ROSOMAK     7,8
Modernizacja wojsk rakietowych     6,9
Systemy wsparcia dowodzenia     5,7
Uzbrojenie żołnierza przyszłości TYTAN     3,1
Rozpoznanie obrazowe i satelitarne     2,5
Rozpoznanie patrolowe     1,5
Samolot szkolno-treningowy AJT     1,4
Symulatory i trenażery     1
Samoloty transportowe     0,4
Przeciwpancerne pociski SPIKE     0,4
SUMA     90,9
Źródło: Money.pl na podstawie programu wieloletniego Priorytetowe Zadania Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP w ramach programów operacyjnych.

W tym roku rząd dał na działanie MON niemal 32 miliardy złotych, czyli zapewnione 1,95 procent PKB. To mniej niż deklarowaliśmy razem z 27 innymi państwami NATO w 2006 roku, kiedy za minimalny udział wydatków na armię ustalono dwa procent PKB danego kraju. Dziś tylko trzy państwa NATO - USA, Wielka Brytania i Grecja - wydają na obronność więcej. Jeśli chodzi o pieniądze na armię w przeliczeniu na jednego mieszkańca, na tle innych krajów Sojuszu wypadamy zdecydowanie blado.

Poprzednia 1234 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.