TK
Związkowcy prokuratury: Seremet chce za dużo władzy
Andrzej Seremet| Krajowa Rada Prokuratury| Ministerstwo Sprawiedliwości| Prezes Rady Ministrów| Prokurator Generalny| wiązek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP
włącz czytnikProkurator generalny Andrzej Seremet prosi premiera o zwiększenie w nowej ustawie jego uprawnień. Związkowcy z prokuratury protestują przeciwko temu. Według nich są to propozycje wymierzone w elementarne gwarancje niezależności.
Andrzej Seremet tłumaczy w swoim liście, jakich dodatkowych uprawnień potrzebuje, aby mógł szybko i skutecznie reagować na wadliwe czy bezprawne działania prokuratorów. - Moje postulaty zmierzają do zapewnienia sprawnego działania prokuratury, co wymaga odpowiedniego wzmocnienia pozycji ustrojowej prokuratora generalnego i jego zastępców – czytamy w piśmie Andrzeja Seremeta do premiera.
Prokurator generalny wnioskuje m.in. o to, by prokuratorzy przełożeni nie tylko – jak proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości – mogli zlecać przeprowadzenie czynności dowodowych i wskazywać termin ich wykonania, lecz także zakazywać przeprowadzania czynności bezprawnej lub sprzecznej z celami śledztwa. Chodzi np. o możliwość zablokowania niezasadnych przesłuchań, przeszukań czy zatrzymań.
Tymczasem Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP protestuje przeciwko tym zabiegom.
Rada Główna związku zwróciła się z apelem do Andrzeja Seremeta o poszanowanie niezależności prokuratorów oraz prokuratury w związku z jego wystąpieniem do Prezesa Rady Ministrów z propozycjami korekt w ustawie Prawo o prokuraturze, „które w naszej ocenie wymierzone są w elementarne gwarancje niezależności”.
- Na szczególną dezaprobatę środowiska prokuratorskiego zasługuje fakt, iż to Prokurator Generalny, który winien być pierwszym strażnikiem niezależności formułuję propozycje, stanowiące w istocie zagrożenie dla niezależności prokuratorów prowadzących postępowania przygotowawcze. Jest to tym bardziej niepokojące, że autorem tych propozycji jest były sędzia, a zatem osoba dla której poszanowanie gwarancji niezależności winno pozostawać najwyższym priorytetem. W ocenie prokuratorów skupionych wokół największej organizacji przedstawicielskiej działającej w prokuraturze powszechnej, skuteczne zwalczanie przestępczości wymaga rozbudowywania gwarancji niezależności, a nie jak to czyni Prokurator Generalny ich eliminowania lub wręcz zwracania się do polityków o ich istotną redukcję” – wskazała w apelu Rada Główna Związku.
Kierownictwo Związku zwróciło się w przyjętej w końcu ubiegłego tygodnia uchwale do prokuratora generalnego o zrewidowanie szkodliwych – zdaniem związkowców - dla niezależności prokuratorów i prokuratury propozycji oraz zaapelował o to, ażeby pierwszy po wyodrębnieniu prokuratury ze struktur Ministerstwa Sprawiedliwości prokurator generalny, zgodnie z oczekiwaniami prokuratorów, stał się „pierwszym strażnikiem niezależności.”
- Tylko bowiem całkowicie niezależna i apolityczna prokuratura jest w stanie skutecznie stać na straży praworządności, a w szczególności czuwać nad bezpieczeństwem Państwa i Obywateli – czytamy w uchwale.
Rada Główna zwróciła się również do Krajowej Rady Prokuratury o pilne ustosunkowane się do propozycji prokuratora generalnego na najbliższym posiedzeniu, które rozpoczyna się 17 lutego 2014 r.
Lex.pl
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Minister, nie prokurator zmieni ustawę o prokuraturze
Prokurator generalny nie przyszedł na posiedzenie speckomisji
Tymczasowe aresztowania to nadal w Polsce problem
Niesłusznych oskarżeń dużo, odpowiedzialności mało
Poważne napięcie wokół prokuratury
PSL: więcej władzy dla prokuratora generalnego
Na wokandzie: Diabeł tkwi w strukturach
Dzień protestu pracowników prokuratur
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.