Debaty



Boni: Praworządność i demokracja w Europie

Europa| Komisja LIBE| Michał Boni| Parlament Europejski| praworządność| Unia Europejska

włącz czytnik

Nie można tego wymagać dzisiaj od Ukrainy i Gruzji, nie wypełniając samemu ( kraje członkowskie) zobowiązań...

Dlaczego jeszcze jest to takie ważne? Przecież nie dla fanaberii aksjologicznej. Ani - nie dla jakiejś dziwnej potrzeby ograniczania praw państw członkowskich. Ale z prostego powodu - prawa obywateli, praworządność, pluralizm mediów, czyste reguły demokracji - budują zaufanie. Zaufanie wewnątrz krajów, ale i zaufanie między krajami. A to jest ważne dla rozwoju. I dlatego tak ważnym motywem i zadaniem rezolucji oraz wdrażania procesu musi być polityka promocji i rozwoju rozumienia: czym demokracja i praworządność są dla Europy. Polityka i promocja realizowane przez wszystkie zainteresowane instytucje, a przede wszystkim przez społeczeństwo obywatelskie.

Bez niezależnego sądownictwa i jasności praw, bez bezstronności mediów i administracji - nie ma swobody rozwoju gospodarczego. Nie ma rozwoju społecznego pilnującego, by nikt nie był dyskryminowany. Nie ma rozwoju obywatelskiego w naszych krajach, co jest fundamentem - zaufania. A bez zaufania - tak naprawdę nie ma projektu europejskiego.

Praca nad tym unijnym mechanizmem - dopiero się zaczyna. Są ramy, procedury, terminy, narzędzia, jasno wskazane obszary monitoringu. Nie może zabraknąć woli politycznej - jeśli Unia Europejska ma nie tylko przetrwać, ale rozwijać się.

Mówię to - patrząc na Polskę - i pragnąc, by powróciła na drogę państwa prawa.

Poprzednia 2345 Następna

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.