Debaty
O wykorzystaniu narzędzi partycypacji obywatelskiej na poziomie UE
Europejska Inicjatywa Obywatelska| Komisja Europejska| Parlament Europejski| Unia Europejska| „Jeden z nas”| „Prawo do wody”
włącz czytnikZgodnie z jego zapisami, treść Inicjatywy, aby zobowiązana do ustosunkowania się wobec niej została Komisja Europejska, musi poprzeć co najmniej milion obywateli Unii, pochodzących z przynajmniej 7 spośród 28 państw członkowskich. Co więcej, w odniesieniu do każdego z tych 7 państw wymagane jest osiągnięcie minimalnej liczby deklaracji poparcia (wielkości te podaje na swej stronie Komisja). Dla ułatwienia gromadzenia podpisów w skali całego kontynentu Komisja Europejska utworzyła też specjalny portal dedykowany tematowi, na którym prezentowane są wszystkie zgłoszone inicjatywy oraz opublikowane dokładne informacje na ich temat w oficjalnych językach unijnych. Takie narzędzie elektroniczne ułatwia skupienie w jednym miejscu wiadomości o wszelkich inicjatywach obywatelskich, których procedurę zgłoszenia podjęto w różnych państwach członkowskich. Co więcej, pomaga on też w przeprowadzeniu dużych powiązanych z poszczególnymi inicjatywami kampanii promocyjnych, bez których trudno raczej marzyć o zakończeniu powodzeniem każdej z akcji gromadzenia dla nich poparcia.
Do dalszych ciekawych przewidzianych w rozporządzeniu wymogów proceduralnych, o których warto w tym miejscu wspomnieć, należy to związane z wykorzystaniem przez inicjatorów do gromadzenia podpisów pod inicjatywą narzędzi teleinformatycznych. Otóż, nie tylko są oni zobowiązani do stosowania przy tym zasad ochrony danych osobowych, lecz również służące zbieraniu podpisów narzędzia online muszą przygotować w sposób spełniający wymogi bezpieczeństwa oraz techniczne określone w art. 6 ust. 4 rozporządzenia. W dalszej kolejności organizatorzy powinni zwrócić się do właściwego organu krajowego państwa UE, w którym przechowywane będą gromadzone dane, z prośbą o certyfikację utworzonego przez siebie systemu gromadzenia danych. Do właściwych organów krajowych w każdym państwie członkowskim (w Polsce jest to Departament Ewidencji Państwowych i Teleinformatyki MSW), w którym zbierano deklaracje poparcia, należy także potwierdzenie liczby ważnych deklaracji tam zebranych. Z odpowiednim wnioskiem do organu muszą zwrócić się organizatorzy po zgromadzeniu wymaganego poparcia.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.