Debaty



Pozycja sędziego w projekcie konstytucji PiS w perspektywie sztrasburskiej

ETPC| Komisja Wenecka| Konstytucja| nieusuwalność| niezawisłość sędziowska| Prawo i Sprawiedliwość| Prezydent RP| rekomendacja KRS

włącz czytnik

Kwestia immunitetów i postępowań dyscyplinarnych

Stan obecny: w świetle art. 178 ust 1 Konstytucji RP, sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom. Zgodnie z art. 181 Konstytucji RP sędzia nie może być, bez uprzedniej zgody sądu określonego w ustawie, pociągnięty do odpowiedzialności karnej ani pozbawiony wolności. Sędzia nie może być zatrzymany lub aresztowany, z wyjątkiem ujęcia go na gorącym uczynku przestępstwa, jeżeli jego zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania. O zatrzymaniu niezwłocznie powiadamia się prezesa właściwego miejscowo sądu, który może nakazać natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego.

Projekt PiS: art. 125 projektu konstytucji PiS stanowi, że sędziowie są niezawiśli. Zrezygnowano z gwarantowania immunitetów przewidzianych w art. 181 Konstytucji RP. Brak takiej konstytucyjnej gwarancji w powiązaniu z, nieokreślonym jeszcze kształtem przyszłego postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów, może budzić istotne obawy o zachowanie sędziowskiej niezawisłości.

Standard sztrasburski: kwestię standardów sztrasburskich w zakresie postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów omawiałem w artykule opublikowanym w numerze kwartalnika sędziowskiego „Iustitia”. Odsyłam do tej publikacji36.

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.