Państwo



Biuletyn Kompas - Komunikacja z urzędami będzie łatwiejsza

administracja publiczna| elektroniczna skrzynka podawcza| ePUAP| informatyzacja| Internet| partycypacja| samorząd terytorialny

włącz czytnik

Nowelizacja wprowadziła też liczne zmiany w innych aktach prawnych. Między innymi, wprowadza ona fikcję e–doręczenia w sprawach administracyjnych (dokumenty przesłane adresatowi elektronicznie będą uznawane za doręczone niezależnie od tego, czy adresat faktycznie je odbierze, co pozwoli wyeliminować praktykę celowego przedłużania postępowania przez nieodbieranie pism) oraz możliwość dokonywania drogą elektroniczną określonych czynności (np. ustanowienia pełnomocnika), dla których do tej pory zastrzeżona była forma pisemna. Jak przewidują autorzy projektu ustawy, wprowadzone przez nią rozwiązania powinny przyczynić się do stworzenia „ram prawnych niezbędnych do zbudowania spójnego i efektywnego systemu informacyjnego państwa w ramach budowania jednolitego rynku cyfrowego.” Usprawnienie i przyśpieszenie komunikacji z organami administracyjnymi może też ułatwić partycypację publiczną mieszkańców jednostek samorządu terytorialnego, której podstawowym warunkiem jest skuteczny przepływ informacji pomiędzy władzami i obywatelami.
Biuletyn Kompas - Instytut Spraw Publicznych

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.