Państwo



Fundacja wystąpi z pozwem zbiorowym w imieniu dawnych działaczy podziemia

FWoNWPIW| internowanie| KPN| PRL| prześladowania| ŚZŻAK| Tadeusz Stański| Waldemar Pernach| zadośćuczynienie

włącz czytnik

Fundacja zamierza pracować na wielu płaszczyznach. Nie czekając na decyzję sądu starać się będziemy o pozyskiwanie ludzi i pieniędzy do pomocy potrzebującym. W tym celu musimy przeprowadzić ewidencje potrzebujących i zakres ich potrzeb.

Zbiorowy pozew do sądu o zadośćuczynienie poszkodowanym przygotowujemy w oparciu o wszystkie dostępne krajowe i europejskie źródła praw.

Do sprostania tych zadań potrzebna jest aktywność wszystkich tych, którzy zgadzają się z naszym programem, wszystkich kół terenowych i wszystkich powoływanych i powołanych już stowarzyszeń.

Musimy udokumentować nie tylko ofiarną walkę, którą kiedyś prowadzono, ale i obecny stan wszystkich, którzy w tej walce ponieśli straty fizyczne, zdrowotne i moralne.

Niestety, po wrogim dla bohaterów okresie PRL-u i mało przyjaznym po jego obaleniu, musimy po latach upokorzeń i zaniedbań wystąpić o tych, którzy ofiary w walce o niepodległość Polski ponieśli.”

Waldemar Pernach, jeden z fundatorów (współzałożyciel w 1983 i redaktor miesięcznika społeczno-politycznego Baza), pisze bardziej szczegółowo:

„Trzeba wiedzieć, że jeśli się nie w pełni powiodło w tworzeniu nowej Polski to z winy nie tyle garści konspiratorów niepodległości, ale nas wszystkich.

Pierwszym krokiem do naprawy tego stanu jest przypomnienie o ludziach walczących o Niepodległość, wyklętych, więzionych, internowanych, prześladowanych i wszystkich pokrzywdzonych. [...]

W tej sprawie prowadzone są przez rozmaite środowiska bezskuteczne starania od wielu lat. Obecnie pod dyskusję, również medialną, dostały się dwa projekty ustaw. Obydwa projekty jałmużnicze, występujące do ustawodawcy o wyasygnowanie rekompensat z budżetu, który mimo wyprzedaży majątku narodowego i ciągłego podwyższania podatków wiecznie jest pusty. Przy czym rekompensaty dotyczą głównie odszkodowań za represje udokumentowane więzieniem lub internowaniem. Nieobjęci są opieką ci, którzy uniknęli osadzenia, a których pozbawiono pracy, prześladowano, którzy się ukrywali pracując przy druku lub kolportażu. Jest i trzeci projekt przedstawiony przez środowisko wywodzące się z konspiracji niepodległościowej. Projekt ten obejmuje wszystkich powyżej wymienionych, których będzie reprezentowała powołana właśnie Fundacja zgłaszając sprawy zadośćuczynienia do sądu w pozwie zbiorowym.

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.