Państwo



Kompas - W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o języku migowym

administracja publiczna| język migowy| MOPS| niepełnosprawność| Ruch Palikota| tłumacz-przewodnik| WORD

włącz czytnik

Przepisy projektu dotyczą wszystkich jednostek aparatu pomocniczego organów administracji publicznej i nakładają na nie obowiązki związane z udostępnianiem osobom uprawnionym usług pozwalających na komunikowanie się. Będą one miały obligatoryjnie zapewnić osobom głuchym i niedosłyszącym dostęp do świadczenia usług tłumacza Polskiego Języka Migowego, Systemu Językowo-Migowego lub sposobu komunikowania się osób głuchoniewidomych. Świadczenie może być realizowane również przez pracownika organu administracji publicznej oraz aparatu pomocniczego jednostek organizacyjnych administracji publicznej posługującego się PJM lub SJM lub z wykorzystaniem środków wspierających komunikowanie się.

Jak argumentują autorzy projektu w jego uzasadnieniu, „wprowadzenie niniejszych regulacji ułatwiłoby osobom niedosłyszącym i głuchym komunikowanie się, a w rezultacie możliwość załatwienia szeregu istotnych spraw. Umożliwia to osobom niedosłyszącym i głuchym pełnie normalnego życia w warunkach gwarantujących godne uczestniczenie w życiu publicznym.” Rozwiązania zaproponowane w projekcie nowelizacji stanowią realizację art. 32 Konstytucji, zgodnie z którym wszyscy obywatele są równi wobec prawa i mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.

11 lipca projekt został przekazany do sejmowego Biura Legislacyjnego oraz Biura Analiz Sejmowych do zaopiniowania. Jeżeli zostanie uchwalony, przewidziane w nim rozwiązania zaczną obowiązywać po 14 dniach od dnia ogłoszenia.Biuletyn Kompas - Instytut Spraw Publicznych

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.