Państwo



Odmowa podjęcia uchwały o przeprowadzeniu referendum: wyrok WSA

interes mieszkańców gminy| Lublin| rada gminy| referendum lokalne| WSA

włącz czytnik

Sąd uznał jednak, że decyzja rady w tej sprawie była błędna. Jak czytamy w uzasadnieniu wyroku, organ stanowiący jednostki samorządowej jest związany treścią wniosku o przeprowadzenie referendum, co oznacza, że nie może odmówić podjęcia uchwały o przeprowadzeniu referendum (odrzucić wniosku), jeżeli spełnia on ustawowo określone wymogi. „Nie wchodzi tu zatem w rachubę działanie organu według uznania albo stosowanie innych jeszcze kryteriów oceny wniosku, np. celowości przeprowadzenia referendum. (…) Oceny wniosku nie można dokonywać powołując się na, jak ma to miejsce w niniejszej sprawie, bliżej nieokreślony, niesprecyzowany interes.” WSA orzekł w konsekwencji, że w opisywanym przypadku rada gminy miała obowiązek zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o referendum lokalnym podjąć uchwałę w sprawie przeprowadzenia referendum. Odmowa wydania takiej uchwały nie może więc mieć uznaniowego charakteru.

Tekst przygotowano w ramach projektu "Decydujmy razem. Wzmocnienie mechanizmów partycypacyjnych w kreowaniu i wdrażaniu polityk publicznych oraz podejmowaniu decyzji publicznych" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Instytut Spraw Publicznych

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.