Państwo



RPO broni wolności osób z zaburzeniami psychicznymi

minister zdrowia| ograniczenie wolności| RPO| szpital psychiatryczny

włącz czytnik

Dodatkowo, przekroczenie tych terminów nie skutkuje odzyskaniem wolności osobistej przez osobę umieszczoną w szpitalu psychiatrycznym bez jej zgody.

Powyższe oznacza, że osoba pozbawiona wolności osobistej może przez wiele dni oczekiwać na decyzję sądu w sprawie legalności pozbawienia tej wolności. Dlatego sprawą interesuje się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Stan prawny w interesującym zakresie budzi wątpliwości, co do jego zgodności ze standardem wynikającym z Konstytucji.

 

Art. 41 Konstytucji RP stanowi:  * Każdemu zapewnia się nietykalność osobistą i wolność osobistą. Pozbawienie lub ograniczenie wolności może nastąpić tylko na zasadach i w trybie określonych w ustawie. * Każdy pozbawiony wolności nie na podstawie wyroku sądowego ma prawo odwołania się do sądu w celu niezwłocznego ustalenia legalności tego pozbawienia. O pozbawieniu wolności powiadamia się niezwłocznie rodzinę lub osobę wskazaną przez pozbawionego wolności.

 

Brakuje w ustawie gwarancji dla drogi sądowej osoby skierowanej bez jej zgody do szpitala psychiatrycznego. Ponadto, wątpliwości budzą terminy określone w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego – czy spełniają owo kryterium "niezwłoczności". Niezwłoczność w języku polskim oznacza (por. "Słownik języka polskiego" pod red. M. Szymczaka, t. II, PWN, Warszawa 1988) bez zwłoki, od razu, natychmiast. W szczególności zaś porównanie powyższych terminów z terminami zatrzymania i możliwości zastosowania tymczasowego aresztowania (art. 41 ust. 3 Konstytucji RP) wskazuje, że są to terminy znacznie dłuższe.

W związku z tym Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra zdrowia „z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie oraz, ewentualnie, o podjęcie działań mających na celu dostosowanie przepisów o ochronie zdrowia psychicznego do standardów przewidzianych w Konstytucji”. (bc)

Poprzednia 123 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.