Debaty
W Senacie odbyło się pierwsze wysłuchanie publiczne
Fundacja Batorego| HFPC| Mieczysław Augustyn| Piotr Zientarski| regulamin Senatu| Senat| ustawa o petycjach| wysłuchanie publiczne| władza publiczna| życie publiczne
włącz czytnikW Senacie 8 października 2013 r. odbyło się pierwsze wysłuchanie publiczne poświęcone projektowi ustawy o petycjach. Przedstawiciele organizacji pozarządowych, samorządu terytorialnego odnieśli się do konkretnych proponowanych przepisów ustawy postulując m.in.: skrócenie czasu rozpatrywania petycji, dopuszczenie do składnia petycji osób wykonujących zawodową działalność lobbingową, precyzyjnego określenia przedmiotu petycji.
Wysłuchanie, które prowadził senator Piotr Zientarski zorganizowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. P. Zientarski poinformował, że za 30 dni do wiadomości publicznej (na senackiej stronie internetowej) zostanie podane, w jaki sposób komisje odniosły się do zgłoszonych, podczas wysłuchania, wniosków i postulatów.
Senator Mieczysław Augustyn, wiceprzewodniczący parlamentarnego zespołu ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, w którym zainicjowano prace nad projektem tej ustawy podkreślił, że ta regulacja prawna gwarantuje prosty dostęp obywateli do bezpośredniego wpływu na sprawy publiczne. „Petycja jest najbardziej dostępną formą obywatelskiej inicjatywy w zakresie ustawodawstwa. Mamy prawo do referendum, ale trzeba zebrać 500 tys. podpisów, mamy prawo do obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, ale trzeba zebrać 100 tys. podpisów. I mamy prawo do petycji, którą może złożyć nawet pojedynczy obywatel” – powiedział Augustyn. Dodał, że celem tego projektu jest m.in. skłonienie obywateli do aktywności społecznej. Podkreślił, że poziom zaangażowania obywateli w życie publiczne w Polsce jest bardzo niski. „ Obywatele pytani dlaczego nie angażują się wżycie publiczne – odpowiadają, że nie wierzą w skuteczność tych działań” – mówił Augustyn. W ocenie senatora Augustyna projekt ustawy o petycjach wypełnia lukę w wykonaniu konstytucyjnej dyspozycji, gdyż konstytucja gwarantuje prawo do petycji, ale w żadnej odrębnej ustawie nie zapisano trybu jej rozpatrywania. Dlatego, kierując się wagą projektowanej ustawy komisje zorganizowały wysłuchanie publiczne, poddając ją ocenie społecznej.
Przedstawiciele Fundacji Batorego w trosce o większą transparentność procesu składania petycji postulowali, by na stronie internetowej urzędu, instytucji, do której kierowana jest petycja, pojawiała się jej kopia w miejsce przewidywanego w projekcie ustawy opisu petycji. Podnosili także sprawę możliwości składania petycji przez osoby wykonujące zawodowo działalność lobbingową. Wskazywali, że Konstytucja daje każdemu możliwość składania petycji, więc wykluczając osoby wykonujące legalnie tę działalność w naszym kraju, można narazić się na zarzut niekonstytucyjności proponowanych rozwiązań. Proponowali, by w inny sposób ograniczyć wykorzystywanie instytucji petycji do lobbingu wymagając np., by przy takiej petycji było jasno zaznaczone, że składa ją lobbysta.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Augustyn: Senacki projekt ustawy o petycjach czeka na decyzję polityczną
Parlamentarzyści chcą ożywić wysłuchanie publiczne
Projekt ustawy o petycjach po raz kolejny
MS: będzie kolizja prawa petycji z ustawą o ustroju sądów
Andrzej Misiołek: Senat zmienia swój Regulamin
Kompas: Wysłuchanie publiczne i ustawa o petycjach - nowe otwarcie w dialogu władz z obywatelami
Kompas - Projekt ustawy o petycjach trafił do Sejmu
Sen. Augustyn: Petycje mogą pomóc przywracać zaufanie obywateli do władz publicznych
Sen. Seweryński: Ustawa o petycjach zachęci obywateli do większego zaangażowania w sprawy publiczne
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.