Państwo
SN: sieć Auchan wykorzystywała swoich dostawców
"Opłata półkowa"| Agnieszka Bełdowska-Marzec| Auchan Polska| kasacja| Mirosław Bączyk| nieuczciwa konkurencja| opłata logistyczna| Sąd Najwyższy| Trybunał Konstytucyjny| umowa handlowa| ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwej konkurencji
włącz czytnikZe strony syndyka adw. Agnieszka Bełdowska-Marzec twierdziła, że dodatkowe opłaty od małej spółki to był rozbój na prostej drodze. Dostawca miał dostarczyć do magazynu towar, opłacając koszt magazynowania i jeszcze na własny koszt rozładować swój towar. Premia dla Auchan rosła z miesiąca na miesiąc w zależności od liczby dostarczanych kurtek.
SN oddala skargę
Sąd Najwyższy skargę Auchan oddalił 23 października br. Sąd przypomniał wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 16 października br. , który stwierdził, że art.15 ust.1 pkt. 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji jest niezbędny dla prawidłowej realizacji wolności umów, a w konsekwencji ochrony normy z art. 3531 k.c.
Trybunał Konstytucyjny stwierdził, tez że zakaz pobierania opłat półkowych jest rozwiązaniem przydatnym do realizacji celu zakładanego przez prawodawcę oraz odpowiada potrzebom i strukturze rynku, na którym dominują wielkopowierzchniowe obiekty handlowe. Jego celem jest przeciwdziałanie nadużyciom pozycji rynkowej przez przedsiębiorców w relacjach z innymi przedsiębiorcami, które skutkują utrudnieniem dostępu do rynku ( sygn. akt SK 20/12).
- Trudno przyjąć, że opłaty wynegocjowane przez strony były oparte na równych zasadach - dodał sędzia Mirosław Bączyk. - Opłata w postaci premii dla sieci, czy opłata logistyczna pobierana od małego dostawcy - to jest patologia rynkowa - zaznaczył SN.
Sprawa spółki R.
Tego samego dnia 23 października zapadł kolejny wyrok oddalający skargę kasacyjną sieci Auchan. Chodziło o rozliczenia ze spółką R. SA z Łodzi. Spór toczył się o 534 tys. zł z odsetkami z tytułu zwrotu zapłaconego wynagrodzenia za przyjęcie towaru do sprzedaży. Sąd Apelacyjny przyznał rację skarżącej spółce R., dostawcy do sklepów Auchan, skorygował jedynie kwotę należną z tytułu odsetek.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
ETS: zakazane porozumienia między ubezpieczycielami pojazdów i warsztatami samochodowymi
ETS: o austriackim kartelu spedytorów ładunków zbiorowych
Na wokandzie: Magia sprzedaży
TK: zaskarżony przepis ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji jest zgodny z konstytucją
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.