Państwo



Więzienna medycyna niezgodna ze standardami praw człowieka

ETPC| HFPC| Katarzyna Wiśniewska| Maria Ejchart| służba zdrowia| więzienia| zakład karny

włącz czytnik
Więzienna medycyna niezgodna ze standardami praw człowieka

Brak odpowiednio wyspecjalizowanej kadry medycznej, zły stan ambulatoriów i szpitali, brak odrębnych zasad opieki nad osobami z zaburzeniami psychicznymi oraz niepełnosprawnymi i starszymi – to najważniejsze problemy służby zdrowia w polskich więzieniach.

Raport na ten temat przygotowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która przez ostanie dwa lata prowadziła specjalny program pod nazwą „Opieka zdrowotna w polskich więzieniach – dążenie do zgodności ze standardami praw człowieka”.
Wynika z niego, że sygnalizowane od dawna problemy z personelem w więziennych placówkach medycznych występują nadal. Polegają one m.in. na braku odpowiednio wyspecjalizowanej kadry medycznej, niezrealizowaniu przez lekarzy obowiązku dokształcania się, przeciążeniu lekarzy więziennych pracą.

Od lat znane są też problemy z infrastrukturą więziennej służby zdrowia. Jak piszą autorki raportu – Maria Ejchart i Katarzyna Wiśniewska – nie wszystkie szpitale i ambulatoria funkcjonujące przy jednostkach penitencjarnych odpowiadają wymogom wynikającym z rozporządzenia ministra zdrowia. Jak zauważają, większość wydawanych na ten cel pieniędzy przeznaczana jest na drobne remonty, a niewiele już pozostaje na dostosowanie pomieszczeń do wymaganych standardów.

Według autorek raportu szczególnie poważnym problemem jest brak odrębnej oferty dla skazanych z zaburzeniami psychicznymi oraz więźniów niepełnosprawnych. W więzieniach są problemy z uzyskaniem porady lekarza psychiatry. Autorki przypominają, że na tę sprawę zwracał już polskiemu rządowi uwagę Europejski Trybunał Praw Człowieka, do którego trafia z naszego kraju wiele skarg na opiekę medyczną w zakładach karnych. W Trybunale była też niedawno sprawa więźnia, któremu nie zapewniono odpowiedniej opieki medycznej z powodu braku odpowiedniej koordynacji pomiędzy podmiotami odpowiedzialnymi za zapewnienie prawidłowej opieki medycznej, czyli jednostkami penitencjarnymi, sędziami penitencjarnymi i szpitalami więziennymi. Skarżący do Strasburga dwukrotnie nie został dowieziony na zaplanowaną operację do szpitala w Aninie, ponieważ sąd, komisja penitencjarna i więzienny lekarz nie byli w stanie na czas przekazać sobie dokumentów.
A generalnie polscy więźniowie skarżą się na niski standard obsługi medycznej w zakładach karnych. Jak mówili autorkom raportu, często personel medyczny jest wobec nich nieuprzejmy i opryskliwy, badania przeprowadzane są powierzchownie, czasem jest to tylko wywiad, nawet bez osłuchania. Więźniowie skarżą się też na stosowanie przez lekarzy jednego medykamentu, jako leku na wszystkie choroby.

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.